Kultura i sztuka po 1989 roku

09.04.2019

Premiera spektaklu „Dziś wieczorem: Lola Blau” – 15 i 16 kwietnia w Teatrze Żydowskim

Utwór „Dziś wieczorem: Lola Blau” pokazuje, że na świecie nie ma nic stałego. Wszystko się zmienia - oceany, góry. Jedyne, co się nie zmienia, to człowiek - powiedziała PAP reżyserka musicalowego spektaklu Lena Szurmiej. Premiera odbędzie się 15 i 16 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Akcja utworu Georga Kreislera "Dziś wieczorem: Lola Blau" rozgrywa się w 1938 r., gdy Austria przyłącza się do hitlerowskich Niemiec, a prześladowania Żydów stają się coraz ostrzejsze. Tytułowa bohaterka jest żydowską aktorką występującą w wiedeńskim kabarecie, która musi opuścić kraj. Wyjeżdża do Szwajcarii, a następnie ucieka do Stanów Zjednoczonych. Za oceanem robi zawrotną karierę i zyskuje status gwiazdy wielkiego formatu. Po wojnie, tęskniąc za swoim dawnym domem, artystka wraca do Wiednia. Nie mogąc znaleźć pracy, otwiera własny kabaret, w którym może śpiewać i mówić bez cenzury.

Jak powiedziała PAP reżyserka spektaklu Lena Szurmiej, "Dziś wieczorem: Lola Blau" to utwór o miłości do sceny i trudnych wyborach życiowych, dokonywanych przez żydowskich artystów. "Wprawdzie premiera tego utworu odbyła się w 1975 r., ale jest on szalenie aktualny także dzisiaj. Praktycznie wszystko zgadza się jeden do jednego. Pomijam nastroje antysemickie, bo one są, później nikną, a następnie znowu się odradzają. Mówię o narodowcach, tzw. +Czarnych Koszulach+, ich hasłach, krzykach, zapędzaniu ludzi do kąta. O tym właśnie jest ten utwór. To jest pokazane w formie małego musicalu, ale dotyka bardzo poważnych kwestii. Dlatego sięgnęliśmy po tę sztukę. Zaproponowała nam to dyrektorka Teatru Żydowskiego pani Gołda Tencer, która też odczuwa ten czas boleśnie" – wyjaśniła.

Jak dodała, "straszne, że to się powtarza i że człowiek nie uczy się na błędach". "Ten utwór pokazuje, że na świecie nie ma nic stałego. Wszystko się zmienia – oceany, nawet góry. Jedyne, co się nie zmienia to człowiek. Teatr jest miejscem, w którym warto o tym mówić. Czy to coś pomoże, czy to kogoś zmieni? Miejmy nadzieję. Nawet jeśli tylko kilka osób zacznie myśleć inaczej, warto ten temat poruszyć" – podkreśliła reżyserka.

Szurmiej, która jest także autorką choreografii, poinformowała, że na musical złoży się 16 piosenek. "Chciałam, żeby to była muzyka, która jest słuchana dzisiaj. Nie operetkowa, nie operowa - bo w takim stylu to było - tylko żeby była taka, jaka jest obecnie słuchana. Tak to czuję, nie wyobrażam sobie tego z fortepianem, zwłaszcza na tej małej sali. Także scenografia jest minimalistyczna. To wszystko w jednym – garderoba, hotel, statek. Zmieniają się tylko kolory nakryć w zależności od tego, czy jesteśmy w Stanach Zjednoczonych czy w Wiedniu” – powiedziała.

Na scenie zobaczymy Monikę Chrząstowską i Rafała Rutowicza. Autorką przekładu libretta jest Karolina Bikont, a autorem polskich tekstów piosenek - Andrzej Ozga. Za kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo odpowiada Jacek Mazurkiewicz. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Marta Grudzińska.

Premiera spektaklu odbędzie się 15 i 16 kwietnia (poniedziałek i wtorek) o godz. 19.00 na scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie. Kolejne przedstawienia będą grane w dniach: 17 kwietnia oraz 15, 16 i 17 maja. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL