Uczona, matka, żona, kochanka i skandalistka - tak różne oblicza Marii Skłodowskiej-Curie ukazuje spektakl "Skłodowska. Radium Girl". Premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.
Sztukę przygotowali młodzi aktorzy z grupy Papahema w związku ze 150. rocznicą urodzin noblistki.
Na pomysł wystawienia spektaklu o życiu i pracy Skłodowskiej-Curie wpadła jedna z aktorek grupy - Helena Radzikowska. W jej ocenie, życiorys Curie-Skłodowskiej jest "świetnym materiałem dramaturgicznym", bo - jak dodała - "jest tu nauka i świat eksperymentów, doświadczeń i wiedzy, a z drugiej strony ta nasza Maria emocjonalnie była fenomenalna".
Jak powiedziała PAP reżyserka spektaklu Agata Biziuk, przedstawienie jest także próbą rozmów o wolności i prawach kobiet. Podkerśliła, że Skłodowska miała świadomość, że potrzebna jest emancypacja kobiet. Sama doświadczyła trudności w akademii - niełatwo było jej się przebić, w akademii była spychana na margines i wciąż pozostawała w cieniu męża.
Zdaniem reżyserki, historia Skłodowskiej-Curie jest cały czas aktualna, a sama noblistka "jest osobą na miarę naszych czasów".
"Maria jest symbolem, którym dziś bardzo często +wycieramy sobie usta+, ona jest ikoną feminizmu, chociaż odcina się od tego, że kiedykolwiek była feministką, jest patronką szkół, chociaż uważała, że dzieci lepiej byłoby potopić niż wysyłać do szkół. Te wszystkie dylematy chcemy ukazać w naszym spektaklu" - powiedziała Biziuk.
W rolę Marii wciela się na scenie czworo aktorów - dwie kobiety i dwaj mężczyźni. Każdemu z nich przypadł do zagrania inny etap jej życia.
Aktor Paweł Rutkowski zwrócił uwagę na to, jak obfite w wydarzenia było życie uczonej. "Publiczne upokorzenie z powodu jej romansu, śmierć bliskich jej osób i wątpliwości, czy jej praca rzeczywiście przysłużyła się ludzkości, czy być może jednak spowodowała jakiś przyszły kataklizm" - wyliczał.
Na te wątpliwości zwracała też uwagę aktorka Paulina Moś, mówiąc o sile poświęcenia Skłodowskiej-Curie. Dodała, że chciała pokazać uczoną jako postać "pełną namiętności, za co przyszło jej zapłacić dużą cenę".
Wcielający się w rolę Skłodowskiej-Curie Mateusz Trzmiel liczy na to, że spektakl zainspiruje widzów, bo jego zdaniem uczona była obdarzona wyjątkową osobowością - życie naukowca łączyła z macierzyństwem.
Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. W 1891 r. wyjechała do Paryża, by rozpocząć studia na Sorbonie. Tam poznała przyszłego męża Piotra Curie. Za dokonania w dziedzinie chemii i fizyki dwukrotnie została uhonorowana Nagrodą Nobla. Zmarła w 1934 r. pod Paryżem.
Spektakl "Skłodowska. Radium Girl" zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.(PAP)
autor: Małgorzata Półtorak
mpt/ karo/