Kultura i sztuka po 1989 roku

31.08.2019

Premiera „Śpiącej królewny” 7 września w warszawskim Teatrze Lalka

7 września w stołecznym Teatrze Lalka odbędzie się premiera „Śpiącej królewny”, baśni napisanej przed ponad 400 laty przez francuskiego uczonego Charlesa Perrault. Reżyserem spektaklu jest Piotr Kurzawa – poinformowała PAP rzecznik prasowa teatru Dominika Druch.

Spektakl, z muzyką Jerzego Wasowskiego wyreżyserował absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej Piotr Kurzawa.

"Historia o śpiącej królewnie w ujęciu Januszewskiej pozwala nam pozostać w żywym kontakcie z klasyczną baśnią Charlesa Perrault nie narażając nas przy tym na przyklaskiwanie nieaktualnym prawdom" - napisał o przedstawieniu reżyser.

"Odnajdziemy w niej dowcipnie potraktowane perypetie bohaterów, lekkość słowa i nieśpieszny rytm opowiadania. Modelowa walka dobra ze złem, zostanie złagodzona na rzecz przypomnienia o wartościach płynących z cierpliwości" - zapowiedział Kurzawa. Jak dodał, znany z klasycznych baśni obraz młodej królewny "ustąpi miejsca współczesnemu portretowi dziewczynki, której niepohamowana ciekawość świata i chęć stanowienia o sobie samej doprowadzi do szczęśliwego zakończenia".

"Baśń tę opowiedzieli na nowo po polsku, Waszym babciom i dziadkom, pisarka Hanna Januszewska i kompozytor Jerzy Wasowski. Dziś chcemy ją przedstawić na scenie, oddając w ręce reżysera najmłodszego pokolenia - Piotra Kurzawy" - napisał dyrektor Teatru Lalka Jarosław Kilian.

"Muzykę do przedstawienia skomponował Jerzy Wasowski, który był współtwórcą mądrych, dowcipnych i pięknych piosenek – znanych z Kabaretu Starszych Panów. W naszej +Śpiącej królewnie+ aktorami będą lalki – poruszane klasycznie, w magiczny sposób z zapadni" - wyjaśnił.

"Klasyczna baśń Charlesa Perrault w adaptacji Hanny Januszewskiej, z muzyką Jerzego Wasowskiego, należy do kanonu literatury dziecięcej. Tym razem pojawia się w musicalowej realizacji scenicznej" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Adaptacja, przekład i słowa piosenek - Hanna Januszewska. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Pietraś. W spektaklu występują: Bartosz Budny, Rafał Derkacz, Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Agnieszka Mazurek, Tomasz Mazurek, Mirosława Płońska-Bartsch i Olga Ryl-Krystianowska.

Przedstawienie, adresowane do widzów 4+, zostało objęte patronatem przez Fundację Wasowskich.

Premiera - 7 września o godz. 17.30 w Teatrze Lalka. Kolejne spektakle - 8, 11-13 września br.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL