Przedstawienia premierowe "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki w reżyserii Ryszarda Peryta odbędą się 30 grudnia i 3 stycznia w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach.
"Będzie to bardzo osobiste przedstawienie w wielu wymiarach: w myśleniu o operze, o operze polskiej, o ojczyźnie, o moim domu, o moich przyjaciołach" - powiedział na konferencji prasowej reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, Ryszard Peryt.
"Mam poczucie, że +Straszny Dwór+ jak żadna inna partytura opery polskiej, jest mi bliska i jest mi ciągle niedościgła. (...) Jest to żywioł tego, co najważniejsze w polskiej kulturze: żywioł +Dziadów+ i +Pana Tadeusza+ Adama Mickiewicza" - mówił Peryt. "Dziady jest to uroczystość na cześć naszych zmarłych przodków, naszych dziadów (...) +Pan Tadeusz+ jest +kardiogramem serca, które nie może sobie znaleźć miejsca poza ojczyzną+" - wyjaśniał reżyser ducha przygotowanej przez siebie inscenizacji dzieła Moniuszki.
"Prapremiera +Strasznego Dworu+ miała miejsce w Warszawie 28 września 1865 r. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce" - przypomina Polska Opera Królewska. Jak piszą: "Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni".
Solistom, orkiestrze i zespołowi wokalnemu Polskiej Opery Królewskiej przewodniczyć będzie Grzegorz Nowak. Za inscenizację, scenografię i reżyserię odpowiada Ryszard Peryt. Kostiumy i rekwizyty przygotowała Marlena Skoneczko. Zespół wokalny przygotowała Lilianna Krych.
Kolejne przedstawienia odbędą się 10, 11 i 12 stycznia. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/aszw/