Kultura i sztuka po 1989 roku

13.12.2018

Premiera "Strasznego Dworu" Moniuszki w Polskiej Operze Królewskiej - 30 grudnia

Przedstawienia premierowe "Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki w reżyserii Ryszarda Peryta odbędą się 30 grudnia i 3 stycznia w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach.

"Będzie to bardzo osobiste przedstawienie w wielu wymiarach: w myśleniu o operze, o operze polskiej, o ojczyźnie, o moim domu, o moich przyjaciołach" - powiedział na konferencji prasowej reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, Ryszard Peryt.

"Mam poczucie, że +Straszny Dwór+ jak żadna inna partytura opery polskiej, jest mi bliska i jest mi ciągle niedościgła. (...) Jest to żywioł tego, co najważniejsze w polskiej kulturze: żywioł +Dziadów+ i +Pana Tadeusza+ Adama Mickiewicza" - mówił Peryt.  "Dziady jest to uroczystość na cześć naszych zmarłych przodków, naszych dziadów (...) +Pan Tadeusz+ jest +kardiogramem serca, które nie może sobie znaleźć miejsca poza ojczyzną+" - wyjaśniał reżyser ducha przygotowanej przez siebie inscenizacji dzieła Moniuszki.

"Prapremiera +Strasznego Dworu+ miała miejsce w Warszawie 28 września 1865 r. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce" - przypomina Polska Opera Królewska. Jak piszą: "Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni". 

Solistom, orkiestrze i zespołowi wokalnemu Polskiej Opery Królewskiej przewodniczyć będzie Grzegorz Nowak. Za inscenizację, scenografię i reżyserię odpowiada Ryszard Peryt. Kostiumy i rekwizyty przygotowała Marlena Skoneczko. Zespół wokalny przygotowała Lilianna Krych.

Kolejne przedstawienia odbędą się 10, 11 i 12 stycznia. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL