Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2018

Premiera „Traviaty” w Operze Śląskiej – w piątek

Premiera opery „Traviata” Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego odbędzie się w piątek w Operze Śląskiej w Bytomiu. Bytomska realizacja przeniesie historię tragicznej miłości z XIX-wiecznych salonów do współczesnego świata mody.

Według reżysera, jest to zgodne z założeniem Verdiego, aby pokazać odbicie współczesnych widzów i bliskiego im świata. Bohaterką "Traviaty" jest kurtyzana, która w XIX w. miała wpływ na politykę, biznes, pieniądze. Trzeba było "przetłumaczyć" tę postać, zastępując - śmiertelną w czasach Verdiego gruźlicę - inną chorobą głównej bohaterki. W wersji Michała Znanieckiego Violetta Valery jako szefowa magazynu mody walczy więc z chorobą nowotworową.

"Szukałem zawodu, czy też pozycji społecznej, która kojarzy się z zasadę: wszystko na sprzedaż. Musiała to być osoba mająca wpływ na wiele rzeczy, mimo że nie ma tak naprawdę wielu zdolności. Inspiracją stały się takie postaci jak szefowa Vogue’a czy bohaterowie filmów +Pret-a-porter+ oraz +Diabeł ubiera się u Prady+"- wyjaśnił reżyser podczas konferencji zapowiadającej premierę.

Opera Verdiego jest oparta na powieści "Dama kameliowa" Aleksandra Dumasa, wystawianej też na scenie. Verdi zetknął się z nią podczas swojej wizyty w Paryżu w 1852 r. i od razu uznał, że świetnie nadaje się na libretto opery. Mimo to przez pewien czas wahał się, czy jej tematyka nie zrazi publiczności. Ostatecznie librecista i przyjaciel Verdiego Francesco Piave złagodził obyczajowy wydźwięk oryginału. Nadał jej całkiem nowy tytuł (wł. traviata – zabłąkana), pod którym wystawiono ją w Wenecji – 6 marca 1853 r. w Teatro La Fenice. Polska premiera odbyła się 27 kwietnia 1856 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie, pod tytułem "Violetta".

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Bassem Akiki, za scenografię odpowiada Luigi Scoglio, za choreografię - Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak, a kostiumy - Joanna Medyńska. W roli Violetty Valery wystąpi Joanna Woś i Marcelina Beucher, jej ukochanego Alfredo Germonta zagrają Andrzej Lampert i Maciej Komandera, a rolę ojca Alfredo Giorgio Germonta, kreują Stanislav Kuflyuk i Adam Woźniak. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL