W Lasku Bródnowskim 12 września TR Warszawa przedstawi partycypacyjny projekt artystyczny z udziałem mieszkańców stolicy pt. „Wesele na Bródnie”. Twórcami przedsięwzięcia są artysta wizualny Paweł Althamer i reżyserka Agnieszka Olsten.
"+Wesele na Bródnie+ to współczesna odpowiedź na +Wesele+ Stanisława Wyspiańskiego. Razem z twórcami projektu: artystą wizualnym Pawłem Althamerem i reżyserką Agnieszką Olsten zapraszamy do wspólnego działania artystycznego. Z artystami, partnerami, uczestniczkami i uczestnikami wydarzenia chcemy odczarować polską mitologię, zdjąć z polskiej wspólnoty klątwę +Wesela+ – przekleństwo marazmu, bezczynności, braku porozumienia i zrealizować wielkie marzenie Wyspiańskiego o zbiorowym czynie" - napisała w przesłanej w piątek informacji rzeczniczka prasowa TR Warszawa Kaja Stępkowska. "Idąc za Wyspiańskim będziemy łączyć sztukę i naturę" - dodała.
Jak wyjaśniła Stępkowska, "odwrócimy gest Racheli, która w dramacie zaprasza całą przyrodę do weselnej chaty: Gospodarz i Gospodyni +Wesela na Bródnie+ – Paweł Althamer i Agnieszka Olsten poprowadzą Nowożeńców i gości weselnych do Lasu Bródnowskiego". "Tam wspólnie stworzymy Ostoję – miejsce kontemplacji i nasłuchiwania, wpisane w naturalną architekturę przyrody" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Wyprawa rozpocznie się w najstarszym miejscu osadnictwa na terenie współczesnej Warszawy - na bródnowskim Grodzisku. Jak wyjaśniono, będzie tam można przebrać w specjalne kombinezony, bezpiecznie pozostawić urządzenia elektroniczne, przygotować się do udziału w wydarzeniu.
"Z Grodziska wyruszymy jako plemię weselne w głąb lasu, gdzie powstanie Ostoja. Działaniom artystycznym towarzyszyć będzie powołana specjalnie na tę okazję Bródnowska Orkiestra Weselna pod kierunkiem kompozytorki Aleksandry Gryki (...) U Wyspiańskiego weselni goście nasłuchują Posłańca, który ma im przywieźć sygnał do działania. Co usłyszymy w Bródnowskim Lesie?" - zastanawiała się Stępkowska.
Zwróciła też uwagę, że "Wesele na Bródnie" to nie tylko wrześniowe wydarzenie w Lasku Bródnowskim, ale proces wielomiesięcznych wspólnotowych przygotowań: warsztatów, spotkań i działań artystycznych z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. "Partnerami i współorganizatorami sobotniego wrześniowego wydarzenia są: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Dom Kultury +Świt+ w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Lasy Miejskie – Warszawa, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Fundacja Gesta, prowadząca warszawską Wioskę Żywej Archeologii, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie oraz AG-Complex Sp. z o.o." - napisała rzecznik TR Warszawa.
Projekt TR Warszawa finansowany jest ze środków m.st. Warszawy.
Początek "Wesela na Bródnie" - 12 września o godz. 15.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/aszw/