Kultura i sztuka 1945-1989

20.05.2019

Prezentacja pierwszego tomu tekstów Tadeusza Kantora w Rzymie

We Włoszech ukazał się pierwszy tom tekstów współtwórcy teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora. Prezentacja książki odbyła się w poniedziałek w Instytucie Polskim w Rzymie z udziałem wybitnej włoskiej reżyserki teatralnej Emmy Dante.

Pierwszy z trzytomowej publikacji zbiór tekstów z lat 1938-1974 ukazał się pod redakcją Silvii Parlagreco, w tłumaczeniu Ludmiły Ryby, aktorki Cricot 2. Jego prezentacji dokonał polonista Luigi Marinelli, tłumacz drugiego tomu Kantora.

Tom pierwszy zawiera manifesty artystyczne, notatki, partytury teatralne. Obejmuje okres podziemnej działalności teatralnej artysty w czasie hitlerowskiej okupacji, a także między innymi narodziny Cricot 2.

W oczekiwanym drugim tomie znajdą się teksty Kantora z lat 1975-1984, a w trzecim - do 1990 roku, czyli roku śmierci reżysera, teoretyka sztuki i malarza, twórcy takich sztuk, jak "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", znanych również dobrze włoskiej widowni.

O swej fascynacji teatrem Tadeusza Kantora opowiedziała w Instytucie Polskim nad Tybrem reżyserka i dramaturg Emma Dante, która w latach 80. zainteresowała się teatrem awangardowym i w polskim artyście znalazła mistrza i przewodnika.(PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL