Z okazji 80. urodzin prezydent Andrzej Duda złożył życzenia wybitnemu aktorowi, reżyserowi i wykładowcy prof. Janowi Englertowi. "Pańskie popularne kreacje na wielkim i małym ekranie w oczach tysięcy widzów nabrały cech ludzi z krwi i kości" - czytamy w życzeniach dla jubilata na stronie internetowej prezydenta.
"W dniu Pańskich 80. urodzin proszę przyjąć serdeczne życzenia wciąż tej samej pasji, energii i sił twórczych, z jakimi realizuje Pan swoje życiowe powołanie. Życzę Panu także satysfakcji z nowych sukcesów artystycznych – zarówno Pańskich, jak i młodych podopiecznych Pana Profesora – oraz licznych dowodów uznania i sympatii ze strony miłośników Pańskiego talentu. Przez prawie sześć dekad stworzył Pan, pod kierunkiem czołowych reżyserów, wiele spośród najbardziej mistrzowskich, wyrazistych ról w polskim teatrze. Pańskie popularne kreacje na wielkim i małym ekranie w oczach tysięcy widzów nabrały cech ludzi z krwi i kości, niemal bliskich znajomych, których perypetie budzą żywe emocje" - zaznaczył prezydent.
"Ze znakomitym odbiorem publiczności i krytyki spotykają się też spektakle, które współtworzy Pan, jako reżyser – zwracający uwagę warsztatową biegłością oraz szacunkiem dla artyzmu i głębi myśli klasyków dramatu rodzimego i światowego. Znaczące zasługi położył Pan Profesor również, jako mentor swoich młodszych kolegów, dziekan wydziału aktorskiego i rektor stołecznej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Dzięki Pańskim staraniom odbudowany został Teatr Szkolny Collegium Nobilium, a Pana rodzinna Warszawa mocniej zaznaczyła swoje miejsce na teatralnej mapie świata jako miasto, w którym odbywa się cykliczny Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF. To wszystko osiągnięcia, które budzą podziw jako dowody Pańskiego niezwykłego oddania teatrowi, ludziom teatru oraz widzom" - czytamy.
"Dzisiejszy wyjątkowy jubileusz jest także okazją, aby przypomnieć o przypadającym w tym roku dwudziestoleciu Pańskiego kierownictwa artystycznego w Teatrze Narodowym w Warszawie. To okres, w którym ta prestiżowa scena z powodzeniem realizuje swoją misję jako punkt odniesienia i wzorzec dla wszystkich, którzy uznają teatr za miejsce spotkania z wielką literaturą i wielkimi ideami, ze sztuką wysoką i kunsztem znakomitych artystów. Pragnę również podziękować Panu Profesorowi za liczne rzeczowe i stanowcze wypowiedzi przeciwko banalizacji i wyobcowaniu tej ważnej dziedziny sztuki; przeciwko obecnym w niej dzisiaj postawom i działaniom, które nawet z dużą dozą dobrej woli trudno nazwać artystycznymi. Ufam, że jako twórca o znaczącym, trwałym wkładzie w rozwój naszej kultury narodowej, jako mistrz i autorytet zatroskany o ciągłość najświetniejszych tradycji polskiego teatru nadal będzie miał Pan swój udział w kształtowaniu wrażliwości, horyzontów intelektualnych oraz etyki zawodowej kolejnych pokoleń aktorów i reżyserów" - życzył prezydent Duda jubilatowi.
Jan Englert urodził się 11 maja 1943 r. w Warszawie. Państwową Wyższą Szkołę Teatralną ukończył w 1964 r. Był członkiem zespołów aktorskich Teatru Polskiego w Warszawie (1964–69 i 1981–94) oraz Teatru Współczesnego (1969–81). Od 1997 r. należy do zespołu Teatru Narodowego. Do jego największych ról scenicznych krytycy teatralni zaliczyli: Leona Węgorzewskiego w "Matce" Witkacego (1970), Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego (1982), Gustawa w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry (1984), Bartodzieja w "Portrecie" Sławomira Mrożka (1987), Ryszarda III w sztuce Williama Szekspira (1993). Na scenie Teatru Narodowego zagrał m.in. Szekspirowskiego Króla Leara (1998), Gajewa w "Wiśniowym sadzie" Czechowa (2000), Łatkę w "Dożywociu" Fredry (2001) i Sira w "Garderobianym" Harwooda (2016).
Popularność przyniosły mu serialowe role. Englert grał m.in. w "Polskich drogach" Janusza Morgensterna (1976), "Nocach i dniach" Jerzego Antczaka (1977), "Lalce" Ryszarda Bera (1977) oraz "Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995).
Od 1980 r. jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (dawniej PWST). Pełnił w niej funkcję dziekana wydziału aktorskiego (1981-87) i dwukrotnie rektora (1987-1993 i 1996-2002). W 1989 r. otrzymał tytuł profesora warszawskiej Akademii Teatralnej. Za jego kadencji odbudowano Teatr Szkolny Collegium Nobilium i powołano Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych.
Jan Englert w 1997 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 1988 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2001 r. - Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 r. odebrał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/