Prezydent podpisał nowelizację ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Celem zmiany przepisów było objęcie systemową ochroną dwóch zbiorów znajdujących się w Bibliotece Polskiej w Paryżu oraz Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii.
W uzasadnieniu podano, że "celem nowelizacji ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jest objęcie systemową ochroną dwóch zbiorów o niemierzalnej dla polskiego dziedzictwa kulturowego wartości – znajdujących się w +Bibliotece Polskiej w Paryżu+ we Francji oraz +Muzeum Polskim w Rapperswilu+ w Szwajcarii".
Zbiorami tymi opiekują się podmioty utworzone na podstawie prawa obowiązującego na terytorium państwa, w którym znajdują się te zbiory. Podmioty znajdujące się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opiekujące się zbiorami, borykają się z trudną sytuacją finansową, dlatego istnieje realne zagrożenie rozproszenia bezcennych zbiorów.
W związku z tym zaproponowano regulacje umożliwiającą instytucji kultury, dla której organizatorem jest minister kultury i dziedzictwa narodowego, realizowanie jej zadań statutowych przy pomocy podmiotów zależnych, czyli jednostek organizacyjnych, które będą miały siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
"Przepisy ustawy określają także sposób powoływania i odwoływania kierownika podmiotu zależnego oraz przypadki, w których podmiot zależny nie może zostać utworzony w celu zagwarantowania pełnej kontroli instytucji kultury nad utworzonym przez nią podmiotem zależnym przez cały okres istnienia tego podmiotu" - podano w uzasadnieniu ustawy.
Wprowadzono także mechanizmy kontroli polegające na nałożeniu obowiązku poinformowania ministra kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przez instytucje kultury o udzielanym zamówieniu publicznym na potrzeby podmiotu zależnego oraz zamieszczeniu w informacji o tym na swojej stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ dki/