Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2016 aktualizacja 19.07.2016

Prezydent Włoch otworzył wystawę rzeźb Igora Mitoraja w Pompejach

Prezydent Włoch Sergio Mattarella otworzył w sobotę w Pompejach wystawę rzeźb Igora Mitoraja. Fot. PAP/EPA Prezydent Włoch Sergio Mattarella otworzył w sobotę w Pompejach wystawę rzeźb Igora Mitoraja. Fot. PAP/EPA

Prezydent Włoch Sergio Mattarella otworzył w sobotę w Pompejach wystawę rzeźb Igora Mitoraja. Na terenie wykopalisk archeologicznych ustawiono 30 monumentalnych rzeźb zmarłego w 2014 roku polskiego artysty, który wiele lat mieszkał i pracował w Toskanii.

Rzeźby z brązu, inspirowane sztuką antyczną w sugestywny sposób wkomponowano wśród ruin starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza.

Dzieła bardzo znanego i cenionego we Włoszech rzeźbiarza były ustawiane w Pompejach od kwietnia i od pierwszej chwili wywoływały, jak podkreślają media, zachwyt i duże zainteresowanie zwiedzających.

W oficjalnym otwarciu wystawy uczestniczył wraz z prezydentem włoski minister kultury Dario Franceschini. Sergio Mattarella nazwał Igora Mitoraja "nadzwyczajnym artystą naszych czasów", a wystawę - "niezwykłym połączeniem antyku i współczesności".

Włoski prezydent podkreślał, że teren wykopalisk archeologicznych jest "absolutnie naturalną" lokalizacją dla dzieł rzeźbiarza.

"Ktoś może pomyśleć, że te dzieła pochodzą z tamtych czasów" - dodał Mattarella, który - jak się zauważa- nie krył zachwytu dla tej inicjatywy i rzeźb Mitoraja. Ekspozycja będzie otwarta do stycznia przyszłego roku. (PAP)

sw/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL