Kultura i sztuka po 1989 roku

05.05.2018

Prezydent złożył życzenia Jerzemu Skolimowskiemu z okazji 80. urodzin

Serdeczne gratulacje, życzenia dobrego zdrowia, a także wielu nowych pomysłów twórczych - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Jerzego Skolimowskiego z okazji 80 rodzin reżysera.

"Z okazji Pana 80. urodzin przekazuję serdeczne gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia, a także wielu nowych pomysłów twórczych" - napisał Andrzej Duda w liście skierowanym do Jerzego Skolimowskiego. Prezydent wyraził także uznanie wobec wszechstronnych dokonań artysty.

"Dzisiejszy jubileusz przypomina o Pana wielkim wkładzie w rozwój polskiej kultury – jako reżysera, scenarzysty, aktora, malarza i poety. We wszystkich tych formach zachowuje Pan charakterystyczną dla siebie oryginalność i osobność, pozostając artystą niezależnym" - pokreślił.

Prezydent zauważył, że reżyser przyzwyczaił widzów "do kina refleksyjnego, poruszającego najważniejsze problemy współczesnego człowieka i świata", który w swoich dziełach potrafi "łączyć ważny temat z nowoczesną stylistyką".

"Takie były Pańskie wczesne, +niepokorne+ filmy, w których – również dzięki własnym kreacjom aktorskim – stworzył Pan postać outsidera dystansującego się wobec rzeczywistości PRL-u" - napisał Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta filmy Skolimowskiego "to znakomite – sumujące doświadczenie pokoleniowe - obrazy psychologiczne, które wciąż ujmują świeżością, aktualnością i uniwersalnym przesłaniem".

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że twórczość reżysera charakteryzuje się "dbałością o formę, różnorodnością fabularną, a nierzadko także zaangażowaniem społecznym".

"Jestem przekonany, że to właśnie dlatego – zarówno według opinii publiczności, jak i krytyki – należy Pan do czołowych reżyserów światowego kina. Świadczą o tym przyznane Panu liczne nagrody, w tym Honorowy Złoty Lew wręczony Panu przed dwoma laty podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Odbierając tę nagrodę, powiedział Pan, że przyjmuje ją jako zachętę do dalszej pracy oraz wyraz uznania również dla współczesnej polskiej kinematografii" - napisał prezydent.

Jak dodał, pragnie życzyć twórcy kolejnych "sukcesów, przyczyniających się do upowszechniania polskiej kultury".

Jerzy Skolimowski to wybitny reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z twórców polskiej filmowej nowej fali, laureat nagród w Berlinie, Cannes i Wenecji, a także aktor, poeta i malarz, kończy w sobotę 80 lat.

Urodził się 5 maja 1938 r. w Łodzi. Do gimnazjum chodził w czeskich Podiebradach, wraz z Miloszem Formanem, Vaclavem Havlem i Ivanem Passerem.

Choć znany jest jako reżyser i scenarzysta, Jerzy Skolimowski - laureat m.in. weneckich Złotych Lwów za osiągnięcia życia (2016), Złotej Palmy w Cannes za "Fuchę" (1982) i "Złotego Niedźwiedzia" w Berlinie za "Start" (1967) - to także m.in. poeta i malarz. Pomimo tego, że za kamerą nie stał od trzech lat, gdy na ekrany weszło "11 minut" według jego scenariusza i w jego reżyserii, we wrześniu zobaczymy kolejny film Skolimowskiego. Wielki filmowiec wystąpi w nim, zresztą nie po raz pierwszy, na ekranie. (PAP)

nmk/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL