Wybitny chopinolog prof. Mieczysław Tomaszewski otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. To autorytet dla wielu pokoleń muzyków, muzykologów i melomanów – powiedział podczas uroczystości minister kultury Piotr Gliński.
Muzykolog, teoretyk muzyki i edytor muzyczny prof. Tomaszewski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich badaczy twórczości Fryderyka Chopina. Jest także autorem ponad dwudziestu książek oraz ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju oraz za granicą. Przez lata był również dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał biografię, dokonania i zasługi prof. Tomaszewskiego. "Jako wielki autorytet pan profesor prowadzi za sobą pokolenia muzyków, muzykologów i melomanów" – zaznaczył wicepremier.
Obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przypomniał biografię, dokonania i zasługi prof. Tomaszewskiego. "Jako wielki autorytet pan profesor prowadzi za sobą pokolenia muzyków, muzykologów i melomanów" – zaznaczył wicepremier.
Minister podziękował również władzom katowickiej uczelni "za nadanie tego doktoratu honoris causa, a tym samym za przyjęcie profesora za wzór człowieka, pedagoga, muzykologa w kształceniu młodych adeptów sztuki muzycznej".
"Trzeba pamiętać (...), że doktorat honoris causa oprócz funkcji wyróżnienia indywidualnego, hołdu, jaki składany jest wybitnym osobom, wybitnym indywidualnościom. Ten doktorat niesie w sobie także niemienie istotną funkcję społeczną czy ogólnospołeczną. Wyznacza nam w życiu społecznym wzorzec, pewien typ idealny, typ idealny prawdziwego i zasłużonego dla swojej wspólnoty obywatela" - wskazał minister.
Rektor prof. Tomasz Miczka przypomniał podczas uroczystości, że to już siódme nadanie tytułu h.c. w historii katowickiej akademii. Wcześniej tytuł ten otrzymali m.in. Krystian Zimerman, prof. Andrzej Jasiński oraz pianistka Martha Argerich.
"Dzisiaj włączamy do tego elitarnego grona jednego z najwybitniejszych teoretyków i muzykologów naszych czasów" – powiedział prof. Miczka.
Sam prof. Tomaszewski mówił: "Głębokie dzięki za ten zaszczyt i dziękuję za słowa, tak miło przesadzone".
"Dziękuję za odczuwaną tutaj zawsze wspólnotę ideałów, wspólnotę wartości i dzielonego przekonania, iż muzyka to nie tylko dźwięki, jakkolwiek bez ich doskonałości w ogóle o muzyce mowy nie ma" – dodał muzykolog. Wygłosił również krótki wykład pt. "Muzyka wobec sytuacji granicznych".
Laudację na cześć honorowego doktoranta wygłosił prof. Eugeniusz Knapik. "Sposób, w jaki profesor uprawia sztukę tłumaczenia muzyki sprawia, że jest dziś w świecie niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie myślenia w muzyce i myślenia o muzyce" – powiedział.
Prof. Tomaszewski – jak podkreślił laudator – opracował bowiem tzw. metodę integralnej interpretacji dzieła muzycznego, czyli postrzegania go jako wieloaspektowej całości, biorąc pod uwagę m.in. kolejne fazy jego powstawania od koncepcji twórczej, kontekstu kulturowego, przez sam "materiał muzyczny", czyli nuty, aż do wykonania i krytyki utworu.
Prof. Mieczysław Tomaszewski urodził się 17 listopada 1921 r. w Poznaniu. Początki jego muzycznej ścieżki związane są z nauką gry na fortepianie, jednak w równym stopniu, co muzyka, interesowały go również botanika oraz literatura.
W 1952 r. przybył do Krakowa, gdzie objął funkcję redaktora merytorycznego w Polskim Wydawnictwie Muzycznym, z którym był związany do 1988 r. (od 1954 r. jako redaktor naczelny, a w latach 1965-1988 jako dyrektor). Prof. Tomaszewski był w tym czasie inicjatorem wielu serii wydawniczych i antologii m.in. tomów Biblioteki Chopinowskiej PWM czy 70-tomowej edycji Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga.
W 1959 r. został wykładowcą (od 1971 jako docent, od 1989 - profesor) Akademii Muzycznej w Krakowie. Kierował Katedrą Edytorstwa Muzycznego (1968-1996) oraz Zespołem Analizy i Interpretacji Muzyki (1976-1986), które powołał do życia.
Główny obszar działalności naukowej prof. Tomaszewskiego to muzyka XIX i XX wieku, szczególnie w zakresie chopinologii, pieśni romantycznej oraz polskiej muzyki współczesnej.
Prof. Tomaszewski został uhonorowany wieloma nagrodami - m.in. otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz honorowe obywatelstwo Krakowa. W 2014 r. otrzymał nagrodę Koryfeusza Polskiej Muzyki. (PAP)
akp/ par/