15 stycznia w Instytucie Teatralnym w Warszawie pokazana zostanie „Nie - Boska komedia. Powidok” - projekt odnoszący się do spektaklu, którego Olivier Frljic nie zrealizował w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Frljic pracował w Starym Teatrze nad spektaklem „Nie - Boska komedia” (później tytuł zmieniono na „Nie - Boska komedia. Szczątki”). W trakcie prób z udziału w przedstawieniu zrezygnowało siedmioro aktorów. Premiera sztuki miała się odbyć 7 grudnia. 26 listopada dyrekcja teatru zdecydowała o zawieszeniu prób, tłumacząc to medialnym zgiełkiem wokół teatru i koniecznością zapewnienia aktorom bezpieczeństwa i komfortu pracy. PAP nie udało się we wtorek skontaktować z dyrekcją Starego Teatru i uzyskać informacji, czy zapadły jakieś ostateczne decyzje dotyczące tego spektaklu.
Na stronie internetowej Instytutu Teatralnego można przeczytać, że „Nie - Boska komedia. Powidok” będzie „zdarzeniem performatywnym”, po którym nastąpi dyskusja z udziałem twórców: Oliviera Frljicia, dramaturgów oraz aktorów, którzy pracowali nad przygotowaniem krakowskiego spektaklu.
„Po zawieszeniu prób w Narodowym Starym Teatrze, ze spektaklu „Nie - Boska komedia. Szczątki” w reżyserii Olivera Frljicia pozostało prawie tyle, co z przedstawienia Konrada Swinarskiego z 1965 roku. Mamy do dyspozycji dźwiękowe nagranie, kilka fotografii, szkice scenografii, fragmenty scenariusza, parę tekstów krytycznych, kilka dziennikarskich paszkwili oraz ślady minionego wstrząsu. Nie dowiemy się, jak wyglądał spektakl, który mógłby powstać ani nie dotrzemy do prawdy o spektaklu, który przeminął. Ale z dystansu możemy zbadać pole oddziaływania obu zdarzeń, odnieść się do ich potencjału, wyobrazić sobie ich moc rażenia” – napisano na stronie Instytutu Teatralnego.
„Sytuację, jaka zaistniała wokół niedoszłej premiery +Nie-Boskiej komedii. Szczątków+ uznaliśmy za szczególnie ważne wydarzenie w najnowszej, potransformacyjnej historii polskiego teatru. Nie mieliśmy dotąd do czynienia z sytuacją, w której z przyczyn konfliktu ideologicznego i politycznego, jaki rozgorzał wokół teatru, a w szczególności kontrowersji natury ideologicznej, związanej z pracą nad konkretnym spektaklem, odwołana została premiera” – powiedziała PAP dr Agata Adamiecka-Sitek z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Jak podkreśliła „Nie-Boska. Powidok” będzie próbą analizy tego, co wydarzyło się w Starym Teatrze. „Nie wiemy, na czym polegała ta praca, która wzbudziła kontrowersje i w zespole, i na zewnątrz, tak silnie rozdmuchane i zapewne zniekształcone przez media. Chcemy publicznie udzielić głosu reżyserowi Oliverowi Frljiciowi, dramaturgom i aktorom, którzy z nim pracowali” – powiedziała PAP Adamiecka-Sitek. „Zależy nam na tym, by Frljic opowiedział o procesie tworzenia spektaklu i o tym, na czym polega jego formuła teatru politycznego, w jaki szczególny sposób traktował on zespół aktorski, dlaczego tak wielu aktorów postanowiło odejść, a ci, którzy zostali, tak mocno zaangażowali się i utożsamili z tą pracą” - dodała.
Dyskusja ma dotyczyć także tego, co stało się po zawieszeniu prób do „Nie - Boskiej komedii. Szczątków” z aktorami zaangażowanymi w tworzenie spektaklu i szerzej z polskim teatrem.
„Zdarzenie performatywne” będzie rodzajem otwartej próby teatralnej, a po niej nastąpi dyskusja z udziałem: Olivera Frljicia, dramaturgów Gorana Injaca, Agnieszki Jakimiak i Joanny Wichowskiej oraz aktorów: Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego, Zygmunta Józefczaka, Marty Nieradkiewicz, Krzysztofa Karola Zarzeckiego.
Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc Instytut Teatralny apeluje o rezerwację bezpłatnych wejściówek. W przypadku dużego zainteresowania w holu Instytutu stanie duży telebim, na którym będzie można śledzić wydarzenie.
14 listopada grupa widzów usiłowała w Starym Teatrze przerwać przedstawienie "Do Damaszku" w reż. Jana Klaty, a kilka dni później w mediach pojawiły się informacje o tym, że z udziału w spektaklu "Nie-Boska Komedia" w reżyserii Oliviera Frljicia zrezygnowało siedmioro z 18 obsadzonych w nim aktorów: Anna Dymna, Bolesław Brzozowski, Mieczysław Grąbka, Tadeusz Huk, Ryszard Łukowski, Jacek Romanowski i Krzysztof Zawadzki.(PAP)
wos/ as/