Trzeci projekt edukacyjno-muzyczny z cyklu "Po prostu... Filharmonia!" zatytułowany "Oddech zamieniony w muzykę" rozpocznie się w poniedziałek 15 lutego w siedzibie warszawskiej Filharmonii Narodowej.
Od 15 do 18 lutego w Filharmonii Narodowej będzie miała miejsce trzecia odsłona edukacyjnego cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. "Tym razem poświęcony on będzie instrumentom dętym, stąd tytuł projektu „Oddech zamieniony w muzykę” - poinformowała PAP Aneta Nowak, koordynator cyklu z działu edukacyjnego Filharmonii Narodowej.
Do wydobycia dźwięku z powietrza potrzeba niewiele – wystarczy zamachnąć się szablą, a nawet zwykłym kawałkiem gałęzi. Na takiej zasadzie działa przecież czurynga, czyli wirująca kostka – jeden z najstarszych znanych człowiekowi instrumentów. Ale, by zmusić powietrze do brzmień kunsztownych, niezbędne są urządzenia bardziej wyrafinowane - wyjaśniają autorzy projektu. - Rodzina instrumentów dętych – aerofonów – jest niezwykle bogata, znaleźć w niej można muzyczne narzędzia zbudowane z drewna bądź metalu, zaopatrzone w ustnik lub stroik (pojedynczy albo podwójny), wyposażone w cały system otworów i klap. Wszystkie działają na podobnej zasadzie i we wszystkich muzyka zaczyna się wraz z ludzkim oddechem.
W poniedziałek 15 lutego w koncercie "Jak brzmią organy Bacha bez klawiszy?" zaprezentują się przede wszystkim saksofoniści; zagrają m.in. Koen Maas na saksofonie sopranowym Roeland Vanhoorne na saksofonie altowym, Piet Rebel na saksofonie tenorowym, Raf Minten na saksofonie barytonowym oraz Eric Sleichim, kierownik artystyczny projektu, na tubach i instrumentach elektronicznych. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha, Pierre'a Bartholomee'a.
"Flet, obój i skrzypce, czyli co można wydobyć z drewna?" - to tytuł wtorkowego (16 lutego) koncertu. W Sali Koncertowej FN wystąpią: flecistka Anne Freitag, grający na oboju Pedro Castro, skrzypek Fredrik From oraz młodzi i pełni entuzjazmu muzycy Orkiestry Kore, którzy wykonają program złożony z barokowych koncertów na instrumenty solo i w duetach. Klawesynistka Joanna Boślak-Górniok jest kierownikiem artystycznym projektu.
W programie znajdą się utwory Antonio Vivaldiego, Johanna Sebastiana Bacha, Alessandro Marcello, Georga Philippa Telemanna.
W środę, 17 lutego Filharmonia Narodowa zaprasza do Sali Kameralnej na koncert "Bez smyczków i bez kompleksów". Utwory niemieckiego kompozytora Franza Danzi wykona zespół Thalia Ensemble, w składzie: Mayumi Eguro na fortepianie, Belen Nieto Galan na flecie, Nienke van der Meulen na oboju, Oscar Arguelles na klarnecie, Hylke Rozema na rogu naturalnym oraz na fagocie Jose Rodrigues Gomes.
Ostatni w tym cyklu koncert pt., „Gdy flecista spotyka orkiestrę" odbędzie się w sali Koncertowej FN w czwartek, 18 lutego. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Alexisa Kossenki wykona utwory Carla Reinecke, Feliksa Mendelssohna.
Organizatorem wydarzenia jest Dział Edukacji Filharmonii Narodowej; za koordynację cyklu odpowiada Aneta Nowak. (PAP)
abe/ dym/