Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2018

Przedstawienie "Łzawe zjawy roku pamiętnego" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Przedstawienie "Łzawe zjawy roku pamiętnego" Bogusława Kierca w reżyserii autora będzie można zobaczyć na małej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Prapremiera spektaklu odbędzie się w piątek.

Spektakl opiera się na dialogach sześciorga przyjaciół. Jak powiedział we wtorek autor tekstu i reżyser Bogusław Kierc, akcja nawiązuje do spotkania, w którym uczestniczył, a które odbyło się w lutym 1984 r. Dodał, że uczestnicząc w spotkaniu, znalazł się niejako w sytuacji znanej z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

"Akurat były to urodziny jednego z bohaterów, wobec tego spotkało się wielu związanych z nimi ludzi. Dialogi, jakie słyszałem, sytuacje, jakie widziałem, tak bardzo mnie zajęły, że nazajutrz postanowiłem zapisać to, co jeszcze pamiętam z tych dialogów" - powiedział Kierc. "Taki tekst in crudo przeczytałem na kolejnych urodzinach, niemalże tym samym osobom. Ani jedna siebie nie rozpoznała" – dodał.

Kierc wyjaśnił, że do zapisków wrócił po latach, uznając, że jest to materiał na dramat. Podkreślił, że nie stracił on na aktualności. "Wydało mi się - a teraz w trakcie prac nad tekstem jestem o tym przekonany - że dotyczą one spraw niezależnych od owego czasu historycznego. Jest ten sam rodzaj napięcia społecznego – między tym, co społeczne, polityczne a tym, co intymne" – powiedział. Podkreślił, że w sztuce nie brakuje ironii i humoru.

Bogusław Kierc jest poetą, krytykiem literackim, aktorem i reżyserem. W latach 1990-92 był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Obecnie związany jest z zespołem aktorskim teatrów wrocławskich: Współczesnego i Polskiego. Za dramat "Łzawe zjawy roku pamiętnego" otrzymał w 2016 r. II nagrodę we wrocławskim Konkursie Dramaturgicznym wtw:// strefy_kontaktu.

Prapremiera "Łzawych zjaw roku pamiętnego" odbędzie się w piątek 2 marca na małej scenie "Malarni" Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Spektakl bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. (PAP)

autor: Elżbieta Bielecka

edytor: Paweł Tomczyk

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL