Andrzej Rogoyski został powołany na prezesa zarządu Polskiego Radia - poinformował po zakończeniu czwartkowego posiedzenia przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Dodał, że Rogoyski to człowiek, który „już zrobił dużo dobrego dla Polskiego Radia”.
"Andrzej Rogoyski został powołany dzisiaj na prezesa Polskiego Radia. Jest to człowiek, który już zrobił dużo dobrego dla Polskiego Radia najpierw jako przewodniczący Rady Nadzorczej, a przez ostatnie miesiące jako członek Rady Nadzorczej oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa. Naszym zdaniem jest to bardzo korzystny i dobry dla radia wybór" - powiedział dziennikarzom Czabański.
Jak dodał, Rogoyski "mówił o pewnej wizji rozwoju Polskiego Radia, i z jednej strony rozwoju, dodawania jakby nowej wartości, takich jak powstałe niedawno Radio Chopin czy kanały cyfrowe, Radio Dzieciom (...)". "Do tego trzeba dodawać cały czas nową ofertę i o tych ofertach mówił (...). to jest jeden argument za nim, a drugi jest taki, że ustabilizował sytuację w Polskim Radiu przez te parę miesięcy. Zarząd ze sobą współpracuje, dobrze pracuje z dyrekcjami poszczególnymi anten i innych części Polskiego Radia, także to dobrze rokuje" - stwierdził Czabański.
W ocenie przewodniczącego RMN Rogoyski "jest bardzo wnikliwym obserwatorem i dobrym analitykiem". "Mogłem go widzieć, jak rozmawia z dyrektorami, jak zapoznaje się z różnymi sprawami radiowymi. Myślę, że się bardzo dużo już nauczył. A jeżeli chodzi o sprawy stricte dziennikarskie, to jest członek zarządu Mariusz Staniszewski, który jest doświadczonym dziennikarzem. To jest bardzo dobry tandem" - zaznaczył.
Przewodniczący RMN poinformował także, że decyzja o powołaniu Rogoyskiego na prezesa PR "zaczyna obowiązywać od momentu podjęcia". "Teraz będziemy musieli, ale to na najbliższym posiedzeniu zapewne za dwa tygodnie, uzupełnić skład Rady Nadzorczej (Polskiego Radia) (…). Trzeba najpierw uzupełnić, a później już sama Rada ze swojego grona wybiera przewodniczącego" - wyjaśnił.
Czabański przypomniał, że Rogoyski był jedynym kandydatem na prezesa zarządu Polskiego Radia i w związku z objęciem tej funkcji "zawiesza swoją działalność adwokacką". "To jest warunek wymagany prawem, w związku z tym na pewno się do niego zastosuje jako prawnik. Nie ma żadnych wątpliwości w tej sprawie" - powiedział.
Rogoyski, pytany przez dziennikarzy o swoje plany wobec Polskiego Radia podkreślił, że stawia na "bliską współpracę" z pracownikami. "Chcę, aby poczuli, że tworzymy wspólnotę radiową, która się opiera różnego rodzaju podziałom – politycznym, społecznym, osobistym. To jest oczywiście trudne zadanie. Niejeden powie, że niewykonalne (…), ale ja uważam, że to się da zrobić, a przynajmniej jeżeli chodzi o zdecydowaną większość pracowników jestem przekonany, że taką wspólnotę będziemy tworzyć" - stwierdził.
Według niego, pracownicy, "którzy będą mieli z tym problemy, też się dadzą przekonać i w końcu dostrzegą tę wartość". "Ja nie operuję tu jakimiś analizami szybkimi związanymi ze skojarzeniami politycznymi. Mówię o tym, że z natury swojej zawsze są tacy ludzie, którzy mają pewien dystans do tego, co się im proponuje" - wyjaśnił prezes PR.
Rogoyski zwrócił uwagę, że Polskie Radio może być dziś postrzegane jako znajdujące się "w lekkim kryzysie". "Jeżeli nawet tak jest postrzegane, to jestem przekonany, że niedługo będzie postrzegane znacznie lepiej" - stwierdził.
Pytany, jaki ma pomysł na odwrócenie trendu spadkowego Jedynki i Trójki, odparł, że będzie chciał "wzmocnić programowo poszczególne anteny i wzmocnić technologicznie radio". "To są dwa zadania najważniejsze, które stawiam sobie za cel na ten czas, który został mi dany" - powiedział Rogoyski.
Jak zapewnił, nie planuje zmian personalnych wśród dyrekcji. "Być może będzie taka potrzeba, ale na razie takich planów nie mam" - dodał.
Zgodnie z przepisami Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia oraz PAP.
Andrzej Rogoyski (ur. 1960 r.) jest absolwentem Wydziału Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej. Ukończył także studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był szefem NZS na ATK, w czasie strajków studenckich stał na czele komitetu strajkowego. W latach 80. wyjechał do USA, po 1989 r. wrócił do Polski. Za rządów Jana Krzysztofa Bieleckiego był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
Od lat 90. prowadzi praktykę adwokacką; został wyróżniony nagrodą Prawnik Pro Bono; z rąk Izabeli Jarugi-Nowackiej odebrał też "Okulary Równości". W latach 2001-2002 był radnym dzielnicy Żoliborz. Obecnie jest zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu oraz przewodniczącym Rady Nadzorczej Polskiego Radia. Od sierpnia br., gdy Rada Nadzorcza PR zawiesiła w czynnościach, a następnie odwołała prezesa Jacka Sobalę, Rogoyski pełni obowiązki prezesa spółki. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ itm/