Kultura i sztuka po 1989 roku

28.03.2019

Rafał Klimkiewicz zwyciężył w konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2018

Rafał Klimkiewicz zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Śląska Fotografia Prasowa 2018. Jury doceniło jego cykl zdjęć z ubiegłorocznej edycji imprezy Intel Extreme Masters, ściągającej co roku do Katowic dziesiątki tysięcy miłośników komputerowych rozgrywek.

W czwartek w organizującej przedsięwzięcie Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się gala konkursu Śląska Fotografia Prasowa. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 500 zdjęć 53 polskich i czeskich autorów. Na wystawę konkursową w holu biblioteki zakwalifikowano 147 zdjęć 27 autorów.

Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Tobisa z katowickiej ASP pierwsze miejsce przyznało Rafałowi Klimkiewiczowi za cykl pt. "Trans". Jak mówił członek jury, Zbigniew Podsiadło, szef okręgu górskiego Związku Polskich Arystów Fotografików, w kapitule nie było kontrowersji wokół tego werdyktu.

„To jest zestaw, który jak żaden inny idzie z duchem czasu. Pokazuje współczesną fascynację elektroniką, grami, całym światem internetowym i wszystkim, co z tym się łączy. Zostało to pokazane w niezwykle sugestywny sposób: te poruszenia, to skupienie na twarzach, rozedrganie - są po prostu pięknie zrobione od strony fotograficznej i od strony przekazu emocjonalnego” - zaznaczył Podsiadło.

„Widzimy jednocześnie, jak zmieniają się relacje międzyludzkie, jak zmienia internet i postęp techniczny świat wokół nas, ale i nas samych. Pięknie to kolega pokazał” - ocenił członek jury.

Klimkiewicz otrzymał ponadto nagrodę specjalną: wystawę autorską, którą zorganizuje Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek w swojej siedzibie. Jego cykl zostanie też pokazany w Ostrawie w ramach organizowanego przez ZPAF cyklu OKO (Ostrawa-Katowice-Opawa).

Drugą nagrodę otrzymał David Machač za powstający od lat, głównie w Czechach, ale też w Polsce cykl zdjęć "Działkowcy". Trzecie miejsce przyznano Arkadiuszowi Goli za cykl krajobrazów śląskich osiedli robotniczych "Nie miejsca".

Jury w tym roku zdecydowało o przyznaniu przez poszczególnych jego członków nagród honorowych. Prof. Andrzej Tobis z katowickiej ASP i Katarzyna Łata z instytucji Miasto Ogrodów swoje wyróżnienia przyznali Arturowi Pławskiemu za cykl „Dobre miejsce”. Ubiegłoroczny laureat, a w tym roku członek jury, Krzysztof Gołuch – Marzenie Bugale-Azarko za cykl „Goalball”.

Dr hab. Wacław Forajter z Uniwersytetu Śląskiego i szef śląskiego okręgu ZPAF Arkadiusz Ławrywianec przyznali nagrody honorowe Piotrowi Zwaryczowi za cykl „Śmieci w chmurze”. Od Zbigniewa Podsiadły wyróżnienie otrzymał Lukáš Horký za cykl „Moje miasto”.

Była to kolejna edycja organizowanego od 2004 r. konkursu, w którym mogą brać udział fotoreporterzy z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, a także z czeskich krajów (regionów): ołomunieckiego i morawsko-śląskiego.

Celem konkursu jest promocja regionu, dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących w społeczeństwie, a także integracja środowiska fotoreporterów. Mogą w nim rywalizować profesjonalni fotograficy i amatorzy, współpracujący z lokalnymi gazetami i portalami internetowymi.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa jest organizowany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach (w której zbiorach pozostają wszystkie zdjęcia z kolejnych edycji konkursu) oraz Instytut Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Partnerami są m.in. Urząd Miasta Katowice i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL