W tych trudnych czasach chcemy zapewnić naszym widzom możliwość oderwania się od trosk – mówi o przygotowywanym przez Teatr Wielki w Poznaniu balecie „Don Kichot” Ludwiga Minkusa reżyser i choreograf Michal Stipa. Premierowy pokaz nastąpi w piątek w Auli Artis w Poznaniu.
Kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. Dekoracje i kostiumy przygotował Ales Valasek. W roli Don Kichota wystąpią Paweł Kromolicki i Andrzej Płatek.
Stipa przypomniał, że balet w trzech aktach i pięciu obrazach z librettem Mariusa Petipy, na podstawie powieści Miguela de Cervantesa, jest baletem komicznym. "Chcemy zapewnić naszym widzom odskocznię; widzowie choć na chwilę będą mogli zapomnieć o troskach naszych czasów" - powiedział.
Michal Stipa przyznał, że "Don Kichot" jest ważnym tytułem w jego karierze; kilka lat temu przygotowywał ten balet z zespołem Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego. "Realizacja poznańska będzie różniła się od tej czeskiej; zawsze staram się wprowadzić do kolejnej realizacji coś nowego: zmiany w libretcie, muzyce, choreografii" – powiedział.
Ze względu na trwający remont gmachu poznańskiej opery, spektakl premierowy oraz kolejne prezentowane będą w Auli Artis. Podczas spektakli wykorzystane zostaną nagrania, których dokonano w styczniu przez orkiestrę teatru pod batutą Grzegorza Wierusa.
"Fakt, że nie będziemy mieli orkiestry, że muzyka została nagrana wcześniej, to dla mnie szczególne wyzwanie. W tańcu klasycznym muzyka jest bardzo ważna; muzyka i taniec wpływają na siebie. Czasem jest tak, że tancerz musi zareagować na muzykę, czasami to dyrygent musi odpowiednio zareagować na to, co się dzieje na scenie" - powiedział.
Po raz ostatni Teatr Wielki przygotował "Don Kichota" 20 lat temu. Kierownik baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki Grzegorz Wierus podkreślił, że "Don Kichot" to klasyka, która występuje w repertuarze bardzo wielu liczących się teatrów.
"To też spektakl, który, mam nadzieję, dostarczy widzom wiele przyjemności. Jest pełen poczucia humoru, który na pewno się przyda w dzisiejszych czasach" - powiedział.
"Zespół Teatru Wielkiego jest wszechstronny – z jednej strony wykonawczo jest w stanie zrealizować współczesne spektakle baletowe, jednocześnie chce dalej utrzymywać kontakt z repertuarem klasycznym, by zachować swoją uniwersalność, jednocześnie móc zaoferować widzom szerokie spektrum tego, co się w zakresie tańca i baletu dzieje na świecie" - dodał Wierus.
Teatr Wielki w Poznaniu podkreślił, że baletowa wersja przygód szlachetnego rycerza z La Manchy od dawna urzeka miłośników tańca.
"Oparty na znakomitym literackim pierwowzorze spektakl przenosi nas do słonecznej Hiszpanii, gdzie piękna Kitri i zakochany w niej Basilio napotykają zbłąkanego rycerza wraz z nieodłącznym giermkiem. Zapraszamy marzycieli i tych, którym potrzebna jest solidna dawka wspaniałego klasycznego tańca ze szczyptą hiszpańskiego folkloru" – poinformował poznański teatr. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mk/