Jerzy Sztwiertnia, reżyser seriali „Komediantka”, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Plebania”, kończy w niedzielę 65 lat.
Urodził się 25 grudnia 1946 r. w Chorzowie. W 1969 r. ukończył studia reżyserskie w łódzkiej filmówce. Jednym z jego pierwszych filmów był telewizyjny fabularny „Punkt wyjścia” w 1971 r. Rok później Sztwiertnia zrealizował film – ze Zdzisławem Maklakiewiczem i Janem Himilsbachem w obsadzie - pt. „Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych”. Nakręcił go na podstawie opowiadań Marka Nowakowskiego.
W kolejnych latach wyreżyserował m.in. filmy „Grzech Antoniego Grudy” z Franciszkiem Pieczką (1975, na motywach opowiadań Henryka Worcella), „Złota Kaczka” (1976, wg opowiadania Ewy Szelburg-Zarembiny) oraz „Niedziela pewnego małżeństwa w mieście przemysłowym średniej wielkości” (1977, na podstawie scenariusza Ireneusza Iredyńskiego).
W latach 1979-1981 reżyserował serial telewizyjny „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, ukazujący walkę Polaków z naporem germanizacyjnym w Wielkopolsce w okresie od 1815 do 1918 r.
W 1984 r. nakręcił film fabularny „111 dni letargu” z Władysławem Kowalskim i Ewą Dałkowską w obsadzie. W 1987 r. wyreżyserował z kolei serial „Komediantka”, na podstawie prozy Władysława Reymonta. Główną rolę w „Komediantce” – Janki Orłowskiej, młodej, wrażliwej i ambitnej dziewczyny, która pragnie zrobić sceniczną karierę - zagrała Małgorzata Pieczyńska. Postać bohaterki „Komediantki” Reymonta uznaje się za literacki przykład dążenia do emancypacji kobiet z przełomu XIX i XX wieku.
Jerzy Sztwiertnia od lat 90. kontynuuje reżyserską pracę na planach popularnych seriali. Zrealizował m.in. wiele odcinków „Plebanii”, pracował też przy „Na dobre i na złe” oraz „Linii życia”.(PAP)
jp/ hes/