Kultura i sztuka po 1989 roku

09.01.2017

Rodzina i przyjaciele pożegnali Michała Kulentego

Uroczystości pogrzebowe Michała Kulentego w kościele św. Jozafata w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Uroczystości pogrzebowe Michała Kulentego w kościele św. Jozafata w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Rodzina i koledzy muzycy pożegnali w poniedziałek w Warszawie saksofonistę jazzowego Michała Kulentego. Jego kompozycje "są i pozostaną cennym wkładem w naszą kulturę narodową" - napisał o muzyku prezydent Andrzej Duda.

Podczas poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych w Warszawie odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. "Jego wyjątkowa osobowość artystyczna oraz śmiałe poszukiwania twórcze, w których łączył wpływy jazzu, muzyki klasycznej i polskiego folkloru, owocowały kompozycjami i nagraniami, które są i pozostaną cennym, unikalnym wkładem w naszą kulturę narodową" - napisał prezydent.

"Jako solista oraz we współpracy z innymi wykonawcami (...), tworząc muzykę filmową i teatralną oraz prowadząc warsztaty muzyczne, poświęcone komunikacji społecznej, w roli pedagoga oraz współpracownika Polskiego Radia - wszędzie dawał się poznać jako osoba wybitnie utalentowana, o wielkiej wrażliwości, otwartości i życzliwości" - podkreślił.

Prezydent Duda przypomniał także artystyczne credo Kulentego, "które ujął w słowa +W muzyce interesuje mnie przede wszystkim strona duchowa. A ponieważ najbliższa mi jest moja ojczyzna, więc gram muzykę polską+".

"Michał Kulenty zaznał radości z nagród dla artysty najcenniejszej, z uczuć, podziwu i przywiązania słuchaczy, a także uznania i serdecznej przyjaźni najznakomitszych twórców i znawców muzyki. Zapamiętamy go jako wybitnego artystę, wielkiego patriotę oraz wspaniałego, prawego człowieka" - napisał Duda.

List od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odczytała podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Wanda Zwinogrodzka. "W życiu Michała Kulentego intencje pozostawały niezmienne - czynienie dobra, odkrywanie piękna, służenie prawdzie. W każdym dźwięku jego muzyki, w każdym wypowiedzianym, napisanym słowie, wreszcie w kontaktach z drugim człowiekiem, pozostawał temu wierny. Trudno o bardziej świadomy, konsekwentny wybór egzystencjalny, trudno też o bardziej wyraźne, jednocześnie subtelne i symboliczne oddanie tego w sztuce" - napisał o saksofoniście minister Gliński.

"Porzucając słowa, przekazywał w dźwiękach swoje uczucia i wartości - wiarę w Boga, w ojczyznę, która jest naszym wspólnym dobrem (...) W dialogu ze światem, w poetyckim namyśle nad jego złożoną materią, dokonywał wyborów niezależnych, pozostając do końca człowiekiem wolnym, obdarzonym silnym poczuciem własnej podmiotowości" - podkreślił.

Michał Kulenty urodził się w 1956 r. W 1980r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a pięć lat później klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi (np. Filharmonii Narodowej) i formacjami jazzowymi. Koncertował także jako solista. Tworzył muzykę teatralną i filmową.

Pracował także w Biurze Programowym Polskiego Radia. Był doradcą muzycznym i twórcą radiowym, w tym autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych.

Był kompozytorem, instrumentalistą i pedagogiem. Grał głównie na saksofonach, a także na fortepianie, klarnecie, fletach, oboju oraz na licznych instrumentach ludowych. Występował m.in. z takimi artystami jak wiolonczelista Yo Yo Ma, Czesław Niemen, Piotr Szczepanik oraz z zespołami Acid Drinkers i Arka Noego. Współpracował też z zespołem Trebunie Tutki. Jego muzyka była inspirowana polskim folklorem, a także religią - świadczą o tym choćby tytuły niektórych kompozycji: "Przypowieść", "Krzyż na rozstaju".

W marcu 2016 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". "To postać szalenie ciekawa. Saksofonista, ale jednocześnie pedagog, osoba bardzo lubiana i ceniona. Osoba osobna - taki człowiek, który nie godził się na funkcjonowanie w mainstreamie muzyki rozrywkowej, w show biznesie, niezależny twórca, bardzo szanowany w środowisku, bardzo wybitny" - mówił wtedy Gliński. (PAP)

pj/ oma/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL