W ramach platformy artystyczno-medialnej W-arte! Open Art Space Romy Gąsiorowskiej publiczność będzie mogła m.in. brać udział w warsztatach, słuchać koncertów i oglądać spektakle teatralne. Inicjatywa oficjalnie ma wystartować jesienią.
W-Arte! Open Art Space to scena impresaryjna, która ma stać się przestrzenią, gdzie - jak w wielu innych miejscach w Europie i na świecie - "w postindustrialnej przestrzeni artyści mają swoje miejsca spotkań prób i happeningów z pogranicza dziedzin, którymi zajmują się na co dzień" - mówi pomysłodawczyni projektu, aktorka Roma Gąsiorowska.
Aktorka chce, by na terenie warszawskiego Soho Factory różnorodni artyści mogli myśleć "o twórczości, która przynosi zysk i realizowana jest na skalę międzynarodową; która obejmuje zakresem zainteresowań wszystkie formy ekspresji artystycznej – w tym teatralną, designerską, muzyczną, modową, a także malarstwo i rzeźbę, rysunek, grafikę i ilustrację, fotografię oraz film".
"Wykorzystując swoje doświadczenie, umiejętności i kontakty chcę stworzyć miejsce, które oferować będzie rozrywkę na najwyższym poziomie, miejsce, które umożliwi poznawanie widzom nowych trendów w sztuce, gdzie możliwa będzie edukacja artystyczna zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów" - powiedziała PAP Gąsiorowska. "Oryginalne i odważne łączenie dziedzin sztuki będzie tym, co myślę, że wyróżni W-arte! na tle innych ośrodków kultury nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce" - dodała.
Platforma rozbudowuje należącą do Gąsiorowskiej szkołę aktorską AktoRstudio oraz centrum szkoleniowo-warsztatowe Art House. Projekt tworzą też bistro, klub, concept store i scena impresaryjna, na której będą występować artyści. W ramach W-arte! realizowane będą produkcje - jak zapowiada pomysłodawczyni - "które będą łączyły w sobie teatr (stand-up, impro i kabaret), nowe media, film, muzykę, modę, taniec współczesny oraz formy plastyczne". Organizatorzy zapowiadają m.in. pokazy filmowe z warsztatami i spotkaniami eksperckimi; spektakle teatralne; slamy poetyckie; koncerty muzyki na żywo; wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz performensy inspirowane modą i designem i rodzinne warsztaty dla dzieci.
Kluczem doboru artystów będzie "talent i dotychczasowe osiągnięcia danych osób – ich dorobek artystyczny". Natomiast tym, co wyróżni scenę - "nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce" - ma być "oryginalne i odważne łączenie dziedzin sztuki". Gąsiorowska podkreśliła także, że celem platformy jest wspieranie utalentowanej młodzieży. "Nie zamykamy się na +młodych zdolnych+" - zapowiedziała.
Inicjatywa ma wystartować jesienią. Na wtedy zaplanowano premierę musicalu "Wonder woman" wg scenariusza Gąsiorowskiej, którego akcja w większej części będzie osadzona w odcinkach-teledyskach. Każdą z części ma stworzyć inny artysta. Do współpracy przy wydarzeniu zaproszono m.in. Jana Komasę, Bodo Koxa, Agnieszkę Glińską, Olgę Bołądź, Piotra Głowackiego i Rafała Rutkowskiego wraz z Teatrem Montownia.
Wcześniej, w czerwcu, widzowie mogą się spodziewać premiery happeningu taneczno-muzycznego - "JP Śliwa" Piotra Roguckiego w reżyserii Marcina Libera. Zaangażowani w jego powstanie są m.in. Agata Kulesza, Justyna Wasilewska i Paweł Tomaszewski. Także w czerwcu swój projekt pokaże duet Marty Malikowskiej i Jacka Budynia z zespołu Pogodno.
Jednym z projektów, które mają się dziać w ramach W-arte! Open Art Studio, jest także serial kabaretowy o mężczyznach. Premiery kolejnych części mają mieć miejsce co miesiąc, a pierwsza seria ma wystartować jesienią. Widowisko tworzą Michał Walczak, Wojtek Solarz i Rafał Rutkowski, a wystąpić w nim mają Jacek Braciak, Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior, Andrzej Konopka, Leszek Lichota, Eryk Lubos, Sebastian Pawlak, Piotr Rogucki, Rafał Rutkowski, Adam Woronowicz i Michał Żurawski.
W najbliższym czasie organizatorzy zapowiadają warsztaty z Michałem Urbaniakiem i jego gośćmi oraz zajęcia dla uczniów i studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. (PAP)
oma/ gma/