Wykonanie oratorium „Świętokrzyska Golgota – Janowi Pawłowi II z miłością” Zbigniewa Książka i Piotra Rubika zainaugurowało we wtorek Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Sacrum in Musica" w Bielsku-Białej. Impreza dedykowana jest papieżowi-Polakowi.
Inspiracją do powstania oratorium była historia polskiej Golgoty, czyli sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego na Świętym Krzyżu, które znajduje się na górze Łysiec. Oratorium formą nawiązuje do dzieł pasyjnych, choć wyraźne są wpływy folkloru z rejonu Gór Świętokrzyskich. Kieleckiemu chórowi Fermata towarzyszyła Bielska Orkiestra Festiwalowa.
Podczas tegorocznej, 15. edycji festiwalu, polskiemu papieżowi poświęcony będzie także środowy koncert zespołu Turnioki. W programie znajdą się okraszone góralską stylistyką utwory autorskie i oparte na fragmentach z Ewangelii, a także popularne pieśni, jak „Barka”.
„Największą siłą bielskiego festiwalu jest jego ekumeniczny charakter i różnorodność. Dlatego, jak zwykle, w programie znalazły się śpiewy starocerkiewne i żywiołowa muzyka gospel” – poinformował prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Wystąpi chór męski Anchiskhati z Gruzji, grupujący studentów konserwatorium w Tbilisi. Specjalizują się oni w wykonaniu dawnych, często zapomnianych gruzińskich polifonicznych hymnów cerkiewnych. Bielszczanie usłyszą też mieszkającą w Niemczech Deborah Woodson z towarzyszeniem zespołu Gospel Soulmates.
„Nasze przedsięwzięcie – czym szczycimy się od początku – jest znakomitym przykładem tego, jak można łączyć ludzi różnych wyznań” – podkreślił Krywult.
Festiwalowi towarzyszy ekspozycja malarstwa, rysunku, fotografii i plakatu „Przewodnik, Świadek, Święty”, której motywem przewodnim jest postać Jana Pawła II. Wystawę obejrzeć można w Bielskim Centrum Kultury. (PAP)
szf/ abe/