Rozpoczął się nabór do drugiego konkursu o Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wydawcy mogą nadsyłać zgłoszenia do 15 marca. Najlepsze projekty otrzymają dofinansowanie, miasto Kraków wesprze także ich promocję.
Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej miastoliteratury.pl. Wydawcy do 15 marca zgłaszają kandydatury wybranych twórców wraz z opisem planowanego projektu literackiego. Nagroda ma charakter indywidualny i jest przyznawana pisarzom, ilustratorom, redaktorom i tłumaczom uczestniczącym w powstaniu publikacji. Oprócz nagrody finansowej laureat otrzyma tytuł Pisarza, Ilustratora, Redaktora lub Tłumacza KMLU (Krakowa Miasta Literatury UNESCO).
W pierwszym konkursie wsparcie finansowe otrzymało 41 twórców zgłoszonych przez 26 wydawców.
„W naszym wyborze znaleźli się autorzy i autorki będący gwarantem wysokiego poziomu publikacji, których powstanie wesprzemy finansowo. Działając w niezwykle trudnych dla twórców czasach pandemii, chcieliśmy przyznać nagrody jak najliczniejszej grupie, natomiast jakość poziom zgłoszonych projektów przerósł nasze najśmielsze oczekiwania” – skomentowała Urszula Chwalba, przewodnicząca komisji konkursowej i kierowniczka działu literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Wśród nagrodzonych zgłoszeń znalazły się projekty literackie Ewy Lipskiej, Magdaleny Heydel, Olgi Hund, Aleksandry Lipczak, Igora Jarka, Wita Szostaka i Sławomira Shutego.
W 2020 r. ukazało się blisko 20 tytułów wyróżnionych nagrodą. W planach są kolejne premiery. Dofinansowanie otrzymały zarówno wydawnictwa z ugruntowaną pozycją na rynku, jak i mniejsze oficyny, prezentujące nowe zjawiska w polskiej literaturze.
Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO, ustanowiona w 2020 r. na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa, jest odpowiedzią na wyzwania stojące przed branżą książkową, która dotkliwie odczuwa skutki pandemii. Konkurs jest częścią programu pomocowego „Kultura odporna”.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/