Koncert z udziałem polskich gwiazd muzyki, które wraz z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego wykonają w duetach swoje utwory, będzie głównym elementem festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury, który rozpoczął się w piątek w Rzeszowie.
Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie jest częścią większego projektu – Wschód Kultury, obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok. Europejski Stadion Kultury odbywa się po raz dziewiąty i jest pierwszą z trzech odsłon 7. edycji Wschodu Kultury. Kolejna - Inne Brzmienia - planowana jest na koniec czerwca w Lublinie, a ostatnia - Inny Wymiar - odbędzie się na zakończenie wakacji w Białymstoku.
Europejski Stadion Kultury rozpoczął się w piątek rano kilkoma wydarzeniami. Wśród nich znalazł się m.in. mistrzowski plener fotograficzny „Rzeszów – Miasto 2019”, który odbywa się pod artystyczną opieką takich mistrzów polskiej fotografii reportażowej jak Tadeusz Rolke i Marek Grygiel.
Równolegle rozpoczęły się dwudniowe warsztaty praktyczne w formule reporterskiego pleneru fotograficznego. Zajęcia realizowane przez Tadeusza Rolkego prowadzone są z wykorzystaniem techniki fotografii analogowej, natomiast dzień zdjęciowy pod okiem Marka Grygla odbywa się z wykorzystaniem aparatów fotografii cyfrowej. Rezultatem dwóch dni zajęć będzie portret Rzeszowa widziany oczyma uczestniczącej w warsztatach grupy jego mieszkańców.
W programie pierwszego dnia Stadionu przewidziano jeszcze m.in. „Ucho-dźwiękowy wehikuł” - projekt, który bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych (z dwóch mikrofonów) i nawiązuje do polskich, ukraińskich i białoruskich symboli kultury codziennej. Będzie można usłyszeć dwa słuchowiska: kryminalne „Pitawal” oraz dziecięce „Śpiewanki, wyliczanki” w systemie dźwięku przystosowanego do odsłuchu ze słuchawkami.
Przewidziano także prezentację filmów dokumentalnych w ramach projektu Ukrainer stworzonego przez ukraińskich dokumentalistów, którzy podróżując po Ukrainie zbierali interesujące historie i nagrywali filmy dokumentalne o najbardziej odległych miejscach, ludziach, sztuce i jedzeniu.
Najważniejszym elementem festiwalu jest zaplanowany na piątkowy wieczór koncert główny na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Koncert otworzy zespół Tulia, wykonujący nowoczesną muzykę folkową.Później na scenie pojawią się polskie i zagraniczne gwiazdy, które w duetach wykonają swoje utwory w nowych aranżacjach. Będą to: Grzegorz Hyży i Navi Band z Białorusi, Natalia Kukulska i Shuma także z Białorusi, The Dumplings i Luna z Ukrainy oraz O.S.T.R i Vali Boghean z Mołdawii. Koncert poprowadzi znana wokalistka Bovska.
W czasie tegorocznej edycji Stadionu wystąpi łącznie 200 artystów z 10 państw. Zaplanowano m.in. 40 wydarzeń artystycznych, w tym siedem koncertów oraz cztery spektakle.
Oprócz koncertu głównego, w programie tegorocznego Stadionu przewidziano jeszcze m.in. koncert będący stałym punktem imprezy - Art Celebration, czyli autorski projekt rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza, mający na celu eksplorowanie różnych gatunków muzycznych oraz aspektów sztuki.
W tym roku koncert ten podzielony zostanie na trzy części. W pierwszej wystąpi Kuba Stankiewicz Trio z muzyką Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji. Druga część to East West Migrations, w którym zabrzmią premierowe aranżacje utworów takich twórców jak: Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, a także premierowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencją z Leopoldem Tyrmandem. Gościem specjalnym tej części koncertu będzie skrzypek jazzowy młodego pokolenia Bartosz Dworak.
Trzecia część to koncert skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie Wojciecha Karolaka. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce, oraz brytyjski gitarzysta pochodzenia afrykańskiego – Femi Temowo lub Michael Patches Stewart – amerykański trębacz mieszkający w Polsce.
Po raz kolejny w ramach Stadionu odbędzie się też koncert muzyki elektronicznej Electro East. Wystąpią Cape Cod i Alina Pash.
W programie imprezy, która potrwa do niedzieli, zaplanowano także projekty interdyscyplinarne, łączące muzykę, taniec, teatr czy sztuki wizualne. Wśród nich znajdzie się performance/instalacja artystyczna Hotel Meduza przeznaczona dla widzów dorosłych, łączącą sztukę wizualną z widowiskiem teatralnym; instalacja ruchowa „UWAGA!” – spektakl taneczny Teatru O.de.la z muzyką na żywo.
W ramach festiwalu zostaną zaprezentowane sztuki teatralne - m.in. współczesna interpretacja „Hamleta” Williama Szekspira w wykonaniu The Telavi Theatre z Tbilisi, najstarszego teatru w Gruzji i na całym Kaukazie, oraz spektakl dla dzieci „Calineczka” z muzyką na żywo, wykonywaną przez wokalistów i beatbokserów z krajów Partnerstwa Wschodniego.
Przewidziano także m.in. spektakl „Hulanki” - autorski projekt choreograf i artystki sztuk wizualnych Agnieszki Glińskiej, inspirowany folklorem sztuki polski i pogranicza, który pokaże Grupa Art Color Ballet.
Taniec nowoczesny będzie można podziwiać podczas „Bitwy o Wschód”, czyli zawodów tanecznych street dance, w których wezmą udział tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i Białorusi.
Zaprezentowanych zostanie też kilka wystaw, w tym: instalacji artystycznych „portale” stworzonych w plenerze i sfotografowanych; fotograficznej przedstawiającej unikatowe zdjęcia rodzin Łemkowskich w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne. Nie zabraknie też tradycyjnych spotkań i rozmów z artystami, klubu festiwalowego, pokazu mody łączącej dawną modę z ulic Rzeszowa z nowoczesną, ale inspirowaną duchem epoki kolekcją rzeszowskiej projektantki Basi Olearki, a także atrakcji dla najmłodszych.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Europejski Stadion Kultury był realizowany w Rzeszowie w latach 2011-12 w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. Od 2013 roku do imprezy dołączył Białystok i od tego czasu w tych trzech miastach realizowany jest wspólny projekt Wschód Kultury.
Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Narodowe Centrum Kultury i samorządy Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. W przedsięwzięcie zaangażowane są środowiska twórcze i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Udział we wszystkich wydarzeniach Wschodu Kultury jest bezpłatny (na niektóre wydarzenia konieczne jest bezpłatne zaproszenie). Impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pad/