Kultura i sztuka po 1989 roku

14.09.2018

Rozpoczął się XV Festiwal Gdańsk w Wilnie

W stolicy Litwy rozpoczął się w piątek XV Festiwal Gdańsk w Wilnie. W ciągu dwóch dni pokazane zostaną projekty przygotowane wspólnie przez artystów polskich i litewskich. Analogiczna impreza, Festiwal Wilno w Gdańsku, odbyła się w zeszłym tygodniu.

„Ten festiwal od 15 lat prezentuje wspaniałą współpracę artystów obu krajów, Polaków i Litwinów, Wilna i Gdańska” - powiedziała PAP wicemer Wilna, Edyta Tamosziunaite.

Radna Gdańska Beata Wierzba, która prezentuje swoje miasto na festiwalu w litewskiej stolicy, w rozmowie z PAP podkreśliła, że „współpraca z Wilnem, trwająca już od 20 lat, zajmuje szczególne miejsce”. „Chodzi o wymianę doświadczenia, kultury, znajomość kraju, ale też o fakt, że tak wielu gdańszczan ma wileńskie korzenie” - powiedziała Wierzba.

Tamosziunaite podkreśliła, że Wilno współpracuje z wieloma miastami m.in. w Polsce, ale „współpraca z Gdańskiem jest najbardziej wyrazista i widoczna”.

Festiwal Gdańsk w Wilnie i Wilno w Gdańsku każdego roku pokazuje to, co najważniejsze w kulturze obu miast. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmów. Festiwal łączy też artystów we wspólnych projektach pod nazwą Free Culture.

Tegoroczny festiwal w Wilnie zainaugurował koncert Michała Jelonka, polskiego muzyka rockowego i litewskiego zespołu metalowo-folkowego Żalvarinis. Artyści wystąpili na Placu Kudirki w centrum Wilna.

W programie tegorocznego festiwalu są też inne wspólne projekty: litewski zespół Banda Nella Nebbia zagra z Karoliną Cichą, a trójmiejski projekt Marsebo wystąpi z litewskim zespołem reggae Ministry of Echology. W Wilnie wystąpi też polski zespół NeoQuartet.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ az/ kar/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL