Kultura i sztuka po 1989 roku

14.10.2017

Rozpoczęła się Noc Jubileuszowa w Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu. Fot. PAP/M. Kulczyński

Z okazji obchodów jubileuszu 200-lecia Ossolineum w sobotę wieczorem rozpoczęła się Noc Jubileuszowa. Dostępne są bezpłatnie wszystkie zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Odbywa się zwiedzanie z przewodnikiem i zaplanowano prelekcje.

Jak poinformowali organizatorzy, szczególnego polecenia wymagają pokazywane po raz pierwszy tej nocy akwarele Piotra Michałowskiego : Dyliżans francuski oraz Mieszczaństwo Tomaszowskie.

Ossolineum zakupiło te dwie prace ze zbiorów prywatnego kolekcjonera, który mieszkał w USA. Powstały w latach 20. i 30. XIX wieku.

„Wprawdzie do Ossolineum można wejść codziennie np. skorzystać z biblioteki czy zbiorów specjalnych. Jednak na taras widokowy wejdzie nasz czytelnik tylko podczas tej nocy i może podziwiać Wrocław z lotu ptaka” - powiedział dyrektor placówki Adolf Juzwenko.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich został ufundowany w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, bibliofila i kolekcjonera. Celem fundacji było zbieranie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. W latach 1946-47 część zbiorów Zakładu trafiło z Lwowa do Wrocławia. Tu też znajduje się dziś siedziba Ossolineum, w którego strukturach znajdują się Biblioteka, Muzeum ks. Lubomirskich, Wydawnictwo oraz Muzeum Pana Tadeusza. (PAP)

autor: Roman Skiba

edytor: Dorota Skrobisz

ros/ skr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL