Celem Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka jest inspirowanie dzieci i młodzieży twórczością Włodzimierza Pietrzaka - zapomnianego poety, krytyka literackiego i żołnierza Powstania Warszawskiego. Zgłoszenia do X edycji konkursu potrwają do 15 grudnia.
Od 10 lat Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Turku (wielkopolskie) organizuje konkurs imienia Włodzimierza Pietrzaka. Jubileuszowa X edycja Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem” rozpoczęła się na początku października. Jak tłumaczyła PAP przewodnicząca konkursu dr Beata Michalak, „konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 23 lat. Jego celem jest inspirowanie twórczością artystyczną oraz promowanie dorobku poetyckiego i postaci Włodzimierza Pietrzaka, zapomnianego poety, krytyka literackiego, żołnierza Powstania Warszawskiego”.
„Myślę, że Włodzimierz Pietrzak jest dobrą osobą, by przyświecać takiemu konkursowi i warto propagować nie tylko jego twórczość, ale i jego osobę. Pietrzak swoją postawą udowodnił to, co udowadniali Kolumbowie w powstaniu warszawskim, że najwyższe walory osobowościowe łączą się z odwagą, patriotyzmem, z tym, że człowiek nie zastanawia się tylko oddaje życie dla ojczyzny, bo wie, że w tym momencie to jest najlepsze, co może dla niej zrobić” – podkreśliła Michalak.
Jak dodał, postać Pietrzaka jest jednak obecnie zapomniana, choćby w porównaniu z osobą Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, którego los był bardzo podobny. „Konkurs przywraca nie tylko pamięć o Pietrzaku, ale i ukazuje jego bardzo bogatą osobowość i dorobek. Moim zdaniem Pietrzak bez wątpienia może inspirować młodzież także w XXI wieku. Konkurs odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ten patronat nie jest przypadkowy, ponieważ życiorys Pietrzaka wpisuje się w te 100 lat naszej walki o niepodległość i myślę, że znakomicie tej walce patronuje” – zaznaczyła.
Konkurs podzielono na trzy artystyczne kategorie: plastyczną, fotograficzną i recytatorską (recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka). Prace plastyczne i fotograficzne, jak i zgłoszenia recytatorów będą przyjmowane do 15 grudnia. Przesłuchania recytatorów odbędą się w styczniu 2019 roku, natomiast finał konkursu połączony z wręczeniem nagród i otwarciem wystawy pokonkursowej odbędzie się 2 marca 2019 roku w Turku. Na laureatów czekać będą nagrody m.in.: tablety, monety kolekcjonerskie, aparaty fotograficzne, książki, pobyty weekendowe w ciekawych zakątkach Polski.
W ramach dziewięciu poprzednich edycji, w konkursie wzięło udział ponad 11 tys. uczestników nie tylko z Polski, ale także z Australii, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Czech, Włoch, Libanu, Kazachstanu, Białorusi i Austrii.
Regulaminy i szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć na stronie: www.civitaschristianaturek.eu.
Patronem medialnym X Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem” jest Polska Agencja Prasowa.
Polski poeta, prozaik i krytyk literacki Włodzimierz Pietrzak ps. „Balk”, „Andrzej Ados”, „Juliusz Wolden” urodził się 7 lipca 1913 w Warszawie. W 1931 ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, w którym w latach 1928–1931 redagował szkolne pismo „Świt”. W latach 1931–1935 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uczestniczył w działalności uniwersyteckiego Koła Polonistów. Należał do klubu „S”. Po studiach był urzędnikiem w Funduszu Pracy. Publikował w kilku pismach literackich. Od 1937 działał w organizacji Związek Młodej Polski. Był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Młoda Polska”.
Podczas okupacji hitlerowskiej Pietrzak aktywnie działał w podziemnym życiu kulturalnym. Był wtedy współredaktorem pisma „Pobudka”. Związany z Konfederacją Narodu – był redaktorem jej organu – pisma „Nowa Polska”. Pisał wiersze dotyczące problematyki ideowej i moralnej, a także bliskie konwencji katastroficznej. Uczestniczył w tworzeniu miesięcznika „Sztuka i Naród”.
Pietrzak był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, zginął 22 sierpnia 1944 roku. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, a jego ciało pochowano na Wojskowych Powązkach.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ agz/