Kultura i sztuka po 1989 roku

07.10.2018

Rozpoczęły się XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Do końca października w wielu miejscowościach woj. opolskiego odbywać się będą imprezy w ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Głównym organizatorem cyklu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim.

W ramach piętnastej edycji Dni Kultury Niemieckiej przygotowano ofertę adresowaną do różnych odbiorców. Oprócz koncertów muzyki klasycznej, spotkań z Anette Weber - autorką książek dla dzieci i młodzieży, seminariów naukowych czy pokazów filmowych, dla zainteresowanych przygotowano wystawę o historii kolejnictwa, a wszyscy chętni mogą wziąć udział w niedzielnym Oktoberfeście.

"Dla wielu osób kultura niemiecka na Górnym Śląsku kojarzy się głównie z wiejskimi festynami. Przez organizację +Dni Kultury+ chcemy przypomnieć naszym członkom i polskim sąsiadom zarówno bogactwo tzw. wysokiej kultury niemieckiej, jak i zwyczaje ludowe oraz historię. Nie ograniczamy się przy tym do klasyki, czego przykładem może być sztuka nowoczesna +Faza Rem+, którą opolskiej publiczności przedstawi trupa teatralna z Lipska. Przez najbliższe trzy tygodnie warto odwiedzać placówki kultury, gdzie będzie można spotkać się z niemiecką kulturą i historią w najlepszym wydaniu" - powiedziała PAP rzecznik prasowy TSKN Joanna Hassa.

Hassa podkreśla, że Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim cieszą się także dużym zainteresowaniem coraz liczniejszej grupy goszczących w Polsce cudzoziemców.

"Mamy zgłoszenia od studentów z Indii, Portugalii i mieszkających tu Ukraińców. Dla nich to dodatkowa atrakcja, bo można powiedzieć, że bez konieczności wyjazdu poznają kolejny kraj. Jest to też szansa na uzyskanie wiedzy o skomplikowanej historii Europy i sposobach, w jaki dzisiaj mniejszości narodowe starają się podtrzymać własną tożsamość narodową i związki z ojczyzną, a jednocześnie w pozytywny sposób zaprezentować się sąsiadom" - wyjaśnia Hassa.

Wśród organizatorów i partnerów XV DKN jest konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Goethe Institut, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i władze niemieckiego kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL