Rozpoczyna się Łódź Design Festival 2020. Część wydarzeń będzie dostępna wyłącznie online. Jak podkreślają organizatorzy imprezy spróbują oni przekonać publiczność, że nadszedł czas, by przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej.
Jak podkreśla dyrektor Łódź Design Festival Michał Piernikowski w związku z sytuacją epidemiczną postawiono na hybrydowość. "Wszystkie rozwiązania będą przede wszystkim bezpieczne, niekiedy do przesady, ale tak chcemy postępować" – tłumaczy.
W specjalnie zaaranżowanych kontenerach, rozmieszczonych w ogólnodostępnych przestrzeniach publicznych, zostaną pokazane najważniejsze ekspozycje tej edycji. Dwa filary Łódź Design Festival – must have i make me! – pojawią się w pofabrycznych lokalizacjach – Manufakturze i Monopolis.
Piernikowski przypomina, że plebiscyt must have wyróżnia najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów, odzwierciedlające najważniejsze trendy w polskim projektowaniu. 50 z wyróżnionych w tym roku produktów będzie można zobaczyć na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, która stanęła na rynku Manufaktury.
"To jedno z najpopularniejszych miejsc w Łodzi, dlatego wierzymy, że rezultatem naszej współpracy będzie zwrócenie uwagi jeszcze większej liczby osób na to, że warto wspierać rodzime wzornictwo. Korzystanie z rozwiązań, które zostały przygotowane przez specjalistów, daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że ich wybory spełniają najwyższe standardy estetyki, zdrowia czy wygody" – mówi koordynatorka plebiscytu, Katarzyna Dubik.
Z kolei do tegorocznej edycji konkursu make me! łącznie trafiło 268 zgłoszeń z całego świata, które zostały ocenione przez międzynarodowe jury. Wystawa make me! na dziedzińcu Monopolis będzie prezentacją najlepszych prac wyłonionych w konkursie. Twórcy najciekawszych projektów otrzymają nagrody Paradyż Awards, ufundowane przez partnera konkursu, Ceramikę Paradyż. Ich łączna pula wynosi w tym roku 60 tys. zł. Nagrodę specjalną, w wysokości 5 tys. zł, ufunduje firma Interprint Polska.
"Prace, które będzie można podziwiać na dziedzińcu kompleksu Monopolis pokazują jedno, że warto wspierać takie inicjatywy, warto wspomagać projekty z obszaru kultury i sztuki" – mówi rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż Tomasz Popielawski.
W kontenerze na terenie Art_Inkubatora zaprezentowany zostanie projekt "Matrice", którego ideą jest "stworzenie nowoczesnej przestrzeni pozwalającej kontrolować wszystkie bodźce docierające do naszych zmysłów". Jak wyjaśniają organizatorzy festiwalu "Matrice" to moblina, eksperymentalna przestrzeń relaksacyjno-wyciszająca, we wnętrzu, której można doświadczyć trzech różnych sesji terapeutycznych dedykowanych różnym potrzebom i porom dnia.
Również w specjalnie przygotowanym kontenerze, który stanie przy Piotrkowskiej 217, znajdzie się wystawa "Postęp nie istnieje" pokazująca, że pewne techniki nie zmieniły się od setek lat, wskazuje na trwałość tradycji. Podejmowane na wystawie tematy będą dyskutowane podczas transmitowanej do internetu debaty "Oblicza nowego rzemiosła".
W formie wydarzenia online zaprezentowany zostanie także "Archiblok", podczas którego grono ekspertów przedstawi różne aspekty architektury.
Z kolei w galerii Re:Medium zaprezentowany zostanie efekt pracy najzdolniejszych polskich ilustratorów. Wystawa "Słownik współczesnych łodzianizmów" to kontynuacja projektu, który raz jeszcze powstaje we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi. "Zaprezentujemy 13 ilustracji odnoszących się do łodzianizmów, czyli słów z lokalnego języka, funkcjonujących w mowie mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Zadaniem grafików było zilustrowanie w formie plakatu wybranego przez siebie hasła. Zapewniamy, że wszystkie prace przykuwają uwagę trafnymi interpretacjami, różnorodnością wyobrażeń i refleksji, urzekając przy tym oryginalnością form graficznych i poczuciem humoru" – mówi kuratorka wystawy Adriana Michalska.
W przestrzeni galerii Re:Medium, w przystosowanych do obecnej sytuacji warunkach, odbędą się warsztaty "Edukreacja". Dzieci i młodzież dowiedzą się, jak zaprojektować "nierealne domy", w których łączy się świat ludzi, zwierząt i roślin, a "Inteligentne miasto przyszłości" umożliwi im grupowe opracowanie makiety idealnego miasta przyszłości.
Kontynuowany będzie projekt "Zasoby". W tym roku bohaterami wystawy są odpady, resztki i zanieczyszczenia.
W przestrzeni miasta po tegorocznej edycji pozostaną trzy ogrody deszczowe, dostępne dla wszystkich mieszkańców Łodzi.
Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Łódź Design Festival potrwa do 20 września. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ dki/