W Poznaniu rozstrzygnięty został w niedzielę 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Ze względu na sytuację epidemiczną festiwalowe seanse odbywały się tylko w wersji online.
Ale Kino! to największy w kraju festiwal filmów dla młodych widzów. Tegoroczna edycja odbywała się na platformie alekino.com.
Główną nagrodę festiwalu, Złote Koziołki za najlepszy film pełnometrażowy dla młodzieży oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. euro otrzymał francuski reżyser Yohan Manca za film "Traviata, moi bracia i ja". "Jesteśmy pod wrażeniem subtelnego portretu rodzinnej dynamiki i sposobu, w jaki reżyser opisał relacje między czwórką braci, nie uciekając się do czarno-białych podziałów i figur szwarccharakterów" – głosi tekst uzasadnienia.
Złote Koziołki za najlepszy film pełnometrażowy dla dzieci oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. euro otrzymał Remi Chaye, reżyser francusko-duńskiej produkcji "Dziki Zachód Calamity Jane".
"To ambitna, pełna przygód, inspirująca i szczera opowieść dla dzieci w każdym wieku. Genialna animacja pełna detali i dopracowana paleta kolorów sprawiają, że każda scena jest niepowtarzalnym, wyjątkowym obrazem. Dzieło sztuki, eleganckie i delikatne, a jednocześnie realistyczne i oryginalne" – uznali jurorzy. Film ten zdobył także nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Filmu Dla Dzieci ECFA.
Złote Koziołki za najlepszy film w kategorii: najlepszy film krótkometrażowy dla dzieci oraz w kategorii najlepszy film krótkometrażowy dla młodzieży a także nagrodę pieniężną 1,5 tys. euro dla reżyserów otrzymały: katarska produkcja "Nadchodzi ramadan!" której reżyserem jest Hassan Al-Jahni oraz portugalski "Baranek Boży" Davida Pinheiro Vicente.
Film "Nadchodzi ramadan!" został nagrodzony "za wyjątkową opowieść, która płynnie prowadzi widza poprzez jasne a zarazem piękne przesłanie, jednocześnie z wyczuciem balansując między tematem straty i akceptacji".
"Baranek Boży" otrzymał nagrodę "za nadzwyczajną równowagę między warstwą dźwiękową, wizualną i narracyjną filmu, w którym każdy z elementów proponuje nową perspektywę". Według jurorów, reżyserowi "udało się stworzyć film, który wykracza poza ramy konwencjonalnego opowiadania i zaprasza widza do intrygującego tańca niedopowiedzeń, tajemnic i dwuznaczności".
Poza jury festiwalowym, filmy oceniały także jury młodzieżowe i dziecięce, które przyznały swoje nagrody – Marciny i Marcinki.
W programie tegorocznej imprezy znalazło się 100 filmów krótko- i pełnometrażowych z ponad 30 krajów – produkcje dla dzieci od piątego roku życia, a także młodzieży i dorosłych.
Honorową nagrodę festiwalu, Platynowe Koziołki, otrzymała w tym roku Frances Andreasen Oesterfelt za scenariusz i scenografię oraz wykonanie lalek do filmu "Fantastyczny sklep z kwiatami" Pawła Partyki oraz za "znakomite, efektywne współtworzenie wizerunku Festiwalu Ale Kino! przez wierną i twórczą, dwudziestoletnią obecność na naszym wydarzeniu".
Według pierwotnych założeń, tegoroczny festiwal miał się rozpocząć 28 listopada w formie hybrydowej. Do 5 grudnia planowano przeprowadzenie pokazów w poznańskich kinach, a między 5 a 12 grudnia większość filmów dostępna miała być online na platformie alekino.com.
19 listopada organizatorzy festiwalu podali, że ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Poznaniu i w Polsce oraz "troskę i poczucie odpowiedzialności wobec tysięcy widzów – dzieci, rodziców i nauczycieli", podjęli decyzję o odwołaniu tradycyjnej, kinowej części festiwalu Ale Kino! (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ zm/