Kultura i sztuka po 1989 roku

06.04.2019

Rozstrzygnięto III Festiwal Piosenki „O wolności” w Katowicach

Arkadiusz Solarz w kategorii solistów oraz zespół Katarzyny Posikaty i Gabrieli Gęborek to laureaci pierwszych miejsc w odbywającym się w sobotę III Festiwalu Piosenki „O wolności”, organizowanym przez katowicki oddział IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Celem konkursu, odbywającego się w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców. Festiwal skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 do 25 lat.

Uznany za najlepszego solistę Arkadiusz Solarz wykonał piosenkę pt. „Nie pytaj o Polskę” Grzegorza Ciechowskiego, natomiast wyróżniony pierwszym miejscem zespół zaśpiewał „Znów wędrujemy” ze słowami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do muzyki Grzegorza Turnaua.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 42 solistów oraz 10 zespołów - łącznie ponad 80 osób, także spoza województwa śląskiego. Uczestnicy występowali w sobotę na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Konkurs skierowany jest do grup młodzieżowych lub pojedynczych wykonawców, zarówno amatorów, jak i skupionych wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych, harcerstwa. Zgodnie z regulaminem każdy uczestnik miał za zadanie przygotować jeden utwór autora, np. związanego z nurtem opozycyjnym lub niezgadzającego się z realiami PRL.

Wykonawców oceniało jury w składzie: Ryszard Mozgol (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach), Marek Lyszczyna (Śląskie Centrum Wolności i Solidarności), dr Dominika Leńska (Wydział Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), Sebastian Płatek (dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny portalu NetFan.pl) Wiesław Sławik (aktor filmowy i teatralny).(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL