Antonina Piotrowska i Dawid Pleban to laureaci pierwszych miejsc zakończonego w sobotę VII Festiwalu Piosenki „O wolności”. Organizują go katowicki oddział IPN oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
Celem konkursu, odbywającego się w formie przeglądu muzycznego, jest przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów i postaci ich twórców. Festiwal kierowany jest do młodzieży w wieku od 10 do 25 lat.
Jak przekazał PAP w sobotę Sylwester Strzałkowski ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, pierwsze miejsce w kategorii młodszej – 10-15 lat - zajęła Antonina Piotrowska z Rzeszowa, która wykonała piosenkę "Biało-czerwona" Jerzego Połomskiego. W kategorii starszej – 16-24 lat - zwyciężył Dawid Pleban, również z Rzeszowa, który zaśpiewał piosenkę "Nim wstanie dzień" Edmunda Fettinga.
W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 200 wykonawców – solistów i zespołów. Do udziału w przesłuchaniu finałowym jury wybrało 30 wykonawców, po 15 w każdej kategorii wiekowej.
Laureaci tegorocznego konkursu w kategorii wiekowej młodszej to Antonina Piotrowska (1 miejsce, w ub. roku była druga), Antoni Sroka (2 miejsce), Antonina Kraszewska (3 miejsce) oraz Piotr Klima i Kapela Beskidek (wyróżnienia).
Laureatami w kategorii wiekowej starszej zostali Dawid Pleban (I miejsce), Anna Wolna (II miejsce), Natalia Siekierka (III miejsce), a także Maksymilian Kaszuba i zespół Five O’clock (wyróżnienia).
Strzałkowski przypomniał, że zadaniem młodych muzyków było wykonanie wybranego przez siebie utworu muzycznego artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski po II wojnie światowej.
Prezentowane piosenki pochodziły z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, a także wykonawców z lat 80. i późniejszych. Na teatralnej scenie zabrzmiały m.in. "Kocham wolność" Chłopców z Placu Broni, "Chcemy być sobą" grupy Perfect, "Wolność" Marka Grechuty, "Bajka" Sanah i Jana Pietrzaka "Żeby Polska".
Pierwszy festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiego prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach – na Scenie w Malarni.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/