Kultura i sztuka po 1989 roku

06.12.2017

Ruben Silva nowym dyrektorem słupskiej filharmonii

Ruben Silva. 2013 r. Fot. PAP/L. Szymański Ruben Silva. 2013 r. Fot. PAP/L. Szymański

Ruben Silva zastąpi Bohdana Jarmołowicza na stanowisku dyrektora Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica (PFSB) im. Wojciecha Kilara w Słupsku od stycznia 2018 r. Wygrał konkurs, o którego wyniku w środę poinformowały miejskie władze.

„Ruben Silva wybrany został zarówno przez komisję konkursową, jak i zespół PFSB, zarówno przez wzgląd na kunszt dyrygencki, podejście do muzyków jako twórczych partnerów i przemyślana koncepcję programową oparta na wnikliwej analizie obecnej sytuacji instytucji” - poinformowała PAP inspektor w gabinecie prezydenta Słupska Karolina Chalecka.

Jak zapewniła: „Ruben Silva deklaruje współpracę przy organizacji kluczowych dla Słupska wydarzeń muzyki klasycznej, m.in. Festiwalu Pianistyki Polskiej”.

Chalecka dodała, że Silva zaproponował też realizację cyklu „Kilariada”, poświęconego twórczości patrona filharmonii; oraz nawiązanie „realnej współpracy z filharmoniami z rejonu morza Bałtyckiego”.

Nowy dyrektor pokonał w konkursie 11 kontrkandydatów. Obowiązki w PFSB w Słupsku przejmie w styczniu 2018 r. Zastąpi Bohdana Jarmołowicza, kompozytora, aranżera i dyrygenta, który na czele tej instytucji stał od 1992 r.

Ruben Silva pochodzi z Boliwii, w Polsce mieszka od 1978 r., kiedy to otrzymał rządowe stypendium, by móc studiować w warszawskiej Akademii Muzycznej. Był dyrektorem artystycznym wrocławskiej oraz krakowskiej opery, a także Filharmonii Koszalińskiej. Współpracował m.in. z orkiestrami Filharmonii Narodowej i Filharmonii Krakowskiej.(PAP)

autor: Inga Domurat

edytor: Paweł Tomczyk

ing/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL