Festiwal Przebudzonych „Tutaka”, by mówić głośno o wolności Białorusi i łączyć wszystkich Białorusinów- rozpoczyna się w piątek po południu na polanie Boryk obok Gródka (Podlaskie). Zaplanowano koncerty, dyskusje, pokazy filmowe i warsztaty.
Festiwal "Tutaka" odbywa się w tym samym miejscu, gdzie przez lata odbywał się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza", który w 2019 roku miał swoją ostatnią, 30. edycję.
"Festiwal Przebudzonych powstał z idei +Basowiszcz+. +Basowiszcza+ 30 lat temu były jednym z ważniejszych elementów przebudzenia się Białorusinów żyjących na Podlasiu do tego, aby dumnie mówić o swojej tożsamości i wyrażać ją poprzez białoruski język i współczesną muzykę, a kilka lat później +Basy+ stały się też elementem podtrzymującym nurty wolnościowe na Białorusi" - powiedział PAP Paweł Stankiewicz z Fundacji "Tutaka" organizującej obecny festiwal.
"Natomiast rok 2020 jest takim rokiem przebudzenia się całego narodu białoruskiego nie tylko na Białorusi, ale też szeroko pojętej diaspory, która na fali tego sprzeciwu wobec reżimu Łukaszenki, stwierdziła, że też chce być dumna z tego, że kultura i język białoruski są dla niej też ważne" - dodał Stankiewicz. Dlatego - jak mówił - Festiwal Przebudzonych próbuje zjednoczyć Białorusinów, którzy od dawna żyli w województwie podlaskim, z diasporą białoruską, która jest liczna w Polsce, a także zjednoczyć z Białorusinami, którzy żyją na Białorusi.
"Niech ten festiwal wszystkich wolnych Białorusinów będzie wyrazem naszej solidarności z braćmi i siostrami, którzy będąc na Białorusi w dalszym ciągu liczą na nasze wsparcie i solidarność" - podkreślił Stankiewicz.
Festiwal ma za pomocą współczesnych środków wyrazu - jak mówił Stankiewicz - "opowiadać o tym, co jest dla nas ważne - wolności i szacunku dla naszej (białoruskiej) kultury i tradycji".
Festiwal potrwa do soboty. Zaplanowano koncerty białoruskich artystów, którzy - jak mówił Stankiewicz - uciekli z Białorusi do Polski, ale też koncerty białoruskich muzyków żyjących w Polsce.
Oprócz tego zaplanowano kilka dyskusji m.in. kulturze mocniejszej od dyktatury czy sytuacji politycznej. Będzie można obejrzeć wystawę "Białorusini Podlasia" a także zapoznać się z wydawnictwami i działaniami organizacji mniejszości białoruskiej w Polsce działających przede wszystkim w województwie podlaskim, gdzie żyją największe skupiska tej społeczności.
Odbędą się też warsztaty tradycyjnych tańców czy tradycyjnego stroju białoruskiego. Najmłodsi będą mogli też posłuchać białoruskich bajek.
Festiwal Przebudzonych "Tutaka" został dofinansowany z budżetu Białegostoku, województwa podlaskiego, jego organizację wsparły też środki z MSWiA.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/