Po przerwie wywołanej pandemią w tym roku ponownie rozstrzygnięty zostanie konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla. W konkursie wyróżniane są najlepsze polskie książki o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.
W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Marek Kamiński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska. Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę Bursztynowego Motyla jest organizowany od 1996 roku.
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu poinformowała w poniedziałek o rozpoczęciu naboru zgłoszeń książek do konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są do końca czerwca. Konkurs obejmuje książki wydane w 2021 roku.
"Celem nagrody jest wyróżnienie i promocja najważniejszych dzieł, które podejmują tematykę podróżniczą i krajoznawczą, a tym samym propagowanie czytelnictwa i popularyzacja wiedzy o świecie. Kapituła konkursu oceniając publikacje bierze pod uwagę ich stronę merytoryczną, językową, redakcyjną i edytorską" – podkreśliła Biblioteka Raczyńskich.
Konkurs organizują Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie prowadzona przez synów Arkadego Fiedlera. Fundatorem nagrody pieniężnej jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a statuetki Bursztynowego Motyla – zaprojektowanej i wykonanej w firmie Ania Kruk – Urząd Miasta Puszczykowa.
Wręczenie Nagrody Bursztynowego Motyla odbędzie się, podobnie jak w poprzednich edycjach, w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.
Inicjatywa corocznych konkursów na najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej polskiego autora powstała w 1994 roku, w trakcie obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. Odbył 30 wypraw i podróży, w dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/