Rozpoczął się nabór do pierwszego wspólnego programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO. Projekt ma na celu wsparcie młodych pisarzy związanych z tymi dwoma miastami. Zgłoszenia można wysyłać do 6 kwietnia.
Program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław” powstał z myślą o osobach po debiucie książkowym, które posiadają w swoim dorobku nie więcej niż dwa wydane tytuły – poinformowała PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, który wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym organizuje program.
W ramach programu autorzy związani z Krakowem zostaną zaproszeni na miesięczny pobyt do Wrocławia, natomiast autorzy związani z Wrocławiem odwiedzą Kraków.
„Warto zaznaczyć, że adres zameldowania nie będzie kryterium decydującym o przyznaniu pobytu rezydencyjnego – do programu zapraszamy pisarki i pisarzy, którzy w tych miastach mieszkają, wydają lub o nich piszą. Poza zakwaterowaniem i zwrotem kosztów przejazdu uczestniczki i uczestnicy otrzymają także wynagrodzenie wynoszące po 2 tysiące złotych brutto” – wyjaśniła Konopko. W programie nie obowiązuje limit wiekowy.
W czasie rezydencji młodzi twórcy będą mogli przez 30 dni poświęcić się pracy nad własnym projektem literackim.
Dodatkowym elementem programu jest integracja środowisk literackich ze stolic Małopolski i Dolnego Śląska. Dla osób biorących udział w programie rezydencjalnym zostaną zorganizowane spotkania autorskie poświęcone ich twórczości, które odbędą się m.in. w Pałacu Potockich w Krakowie oraz w klubie Proza przy Wrocławskim Domu Literatury.
Podczas swojego pobytu rezydenci zostaną także poproszeni o napisanie tekstu literackiego lub reportażowego ukazującego Kraków lub Wrocław z ich perspektywy. Tekst będzie użyty w przyszłości w celach promocyjnych lub zostanie opublikowany w większym zbiorze.
Nabór do programu potrwa do 6 kwietnia, a pobyty rezydencyjne odbędą się w obu miastach w maju.(PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ wj/