Po raz szósty aktorzy Teatru Wybrzeże w Gdańsku grać będą w wakacje na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. W trakcie sezonu letniego, który zainaugurowany zostanie w niedzielę, będzie miała miejsce polska premiera komedii "Przekładanka" Dereka Benfielda.
Tegoroczny Sezon Letni otworzy wieczorem spektakl "Intymne" Alana Ayckbourna.
"Scena Letnia od początku działalności cieszy się dużą popularnością widzów. W ubiegłym roku nasze siedem tytułów obejrzało w Pruszczu Gd. prawie sześć tysięcy osób" - powiedział PAP rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Grzegorz Kwiatkowski.
Wyjaśnił, że dużej frekwencji sprzyja to, że wstęp na przedstawienia jest bezpłatny. Scena Letnia Teatru Wybrzeże mieści się w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria. "Na widowni może zasiąść jednorazowo ok. 700 osób" - dodał Kwiatkowski.
16 sierpnia na Scenie Letniej wystawiona zostanie po raz pierwszy w Polsce sztuka "Przekładanka" Dereka Benfielda, w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Na Scenie Letniej Teatr Wybrzeże grać też będzie spektakle: "Willkommen w Zoppotach" Adolfa Nowaczyńskiego; "Wielka improwizacja" Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego; "Skrzynk@ Pandory" Billy Van Zandta i Jane Milmore; "Faza Delty" Radosława Paczochy oraz "Seans" Noela Cowarda.
Brytyjski dramaturg (1926-2009) był autorem bulwarowych komedii. Napisał ponad 30 sztuk, w większości lekkich fars opartych na małżeńskiej komedii omyłek, czasami dryfujących w stronę kryminału i czarnego humoru. Benfield był też aktorem teatralnym i telewizyjnym.
Na Scenie Letniej Teatr Wybrzeże grać też będzie spektakle: "Willkommen w Zoppotach" Adolfa Nowaczyńskiego; "Wielka improwizacja" Abelarda Gizy, Jakuba Roszkowskiego i Wojciecha Tremiszewskiego; "Skrzynk@ Pandory" Billy Van Zandta i Jane Milmore; "Faza Delty" Radosława Paczochy oraz "Seans" Noela Cowarda.
Rzecznik Teatru Wybrzeże dodał, że podczas wakacji będą miały miejsce jeszcze dwie prapremiery: "Dwóch w twoim domu" Jeleny Grieminy, w reżyserii Rudolfa Zioło (24 sierpnia, Scena Kameralna) oraz "Statku szaleńców", autorskiego spektaklu Nikołaja Kolady (29 sierpnia, Duża Scena).
Akcja sztuki "Dwóch w twoim domu" dotyczy Uładzimira Niaklajeu, białoruskiego poety i opozycyjnego kandydata na prezydenta Białorusi w 2010 r. W dniu wyborów został dotkliwie pobity przez nieznanych sprawców. Trafił do szpitala, skąd został porwany i dopiero po pewnym czasie okazało się, że przetrzymuje go w swojej siedzibie, w skandalicznych warunkach, białoruskie KGB.
Niaklajeu został następnie umieszczony go na kilka miesięcy w areszcie domowym - na tym głównie skupia się tekst sztuki Grieminy. Został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata.
"Sztuka Grieminy ukazuje dramat człowieka inwigilowanego, poddawanego nieustannym ograniczeniom. Pokazuje, jak z odważnego
działacza opozycyjnego system potrafi uczynić człowieka słabego, bezbronnego, bezsilnego i zamkniętego w sobie" - wyjaśnił Kwiatkowski.
58-letnia Jelena Griemina jest założycielką i dyrektorką powstałego w 2002 r. moskiewskiego Teatru.doc. Placówka ta korzysta z metody pracy nazywanej "verbatim" (dosłowny zapis rzeczywistości) przejętej od angielskiego Royal Court Theatre. Praca nad spektaklem opiera się na reporterskim wywiadzie w terenie, dokumentacji rozmów, które stanowią podstawę do prób scenicznych.
Autorem tragikomedii "Statek szaleńców" jest jeden z najważniejszych współczesnych, europejskich dramatopisarzy Nikołaj Kolada.
Urodził się w 1957 r. we wsi Priesnogorkowka w Kazachstanie, w rodzinie pracowników sowchozu. Mieszka i pracuje w Jekaterynburgu. W latach 1973-4 uczył się w szkole teatralnej w Swierdłowsku. Następnie przez siedem lat pracował jako aktor w tamtejszym Akademickim Teatrze Dramatycznym. Od 1993 r. prowadzi seminarium dramatopisarskie w Jekaterynburskim Państwowym Instytucie Teatralnym.
W 1986 r. napisał pierwszą sztukę "Gramy w fanty". Odniósł nią sukces w Moskwie i Petersburgu. Napisana w 1989 roku "Proca" zyskała popularność nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, otwierając Koladzie drogę do sławy. Sztuki Kolady grane są niemal we wszystkich teatrach Rosji, a przetłumaczone na kilkadziesiąt języków znajdują się w repertuarach teatrów na całym świecie. W Polsce znane są jego sztuki: "Merylin Mongoł", "Martwa królewna", "Gąska", "Proca" oraz "Baba Chanel" (premiera w Teatrze Wybrzeże w 2012 r.). (PAP)
rop/ ls/