Powołanie Regionalnego Funduszu Literatury i stworzenie nowej instytucji - Forum Literatury, to pomysły, które chcą zrealizować władze Krakowa po uzyskaniu tytułu Miasta Literatury UNESCO.
W środę radni zgodzili się na rozpoczęcie prac nad programem „Kraków Miasto Literatury”. Ma być on gotowy do czerwca, a uchwalony jesienią przyszłego roku.
„Chcemy przygotować program konkretnych działań i zabezpieczyć na ich zrealizowanie pieniądze w budżecie. Od dawna wiemy, co chcemy zrobić i pisaliśmy o tym we wniosku do UNESCO o przyznanie tytułu Miasta Literatury, teraz pora na określenie, jak mamy to zrobić i z jakich narzędzi korzystać” - powiedziała PAP zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.
Jedną z propozycji, która zostanie zapisana w programie, jest utworzenie w Krakowie Regionalnego Funduszu Literatury dysponującego kwotą ok. 1,5 mln zł rocznie (po 500 tys. z budżetu gminy, województwa małopolskiego i ministerstwa kultury). Byłby on wzorowany na działającym od 2011 r. Regionalnym Funduszu Filmowym, a zajmowałby się rozdzielanie w trybie konkursowym pieniędzy na projekty związane z literaturą. Jak powiedziała PAP wiceprezydent Sroka Fundusz Literatury powinien być powołany w 2014 r., tak by rok później mógł już funkcjonować.
Miasto chce też stworzyć spójny system funkcjonowania bibliotek publicznych w Krakowie, którego częścią byłby zintegrowany system wypożyczeń i jednolita Krakowska Karta Czytelnika. Dzięki tej karcie można by korzystać z usług wszystkich bibliotek na podstawie jednego dokumentu.
Przy współpracy z Instytutem Książki w dawnym magazynie solnym na krakowskim Zabłociu miałoby powstać Forum Literatury czyli miejsce, gdzie odbywałyby się wydarzenia promujące literaturę i czytelnictwo i gdzie byłaby stała ekspozycja poświęcona literaturze w Krakowie. Realizacja tych planów wymaga wcześniejszego porozumienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt inwestycji jest szacowny na ok. 36 mln zł, a środki na utworzenie Forum Literatury miałyby pochodzić m.in. z funduszy UE 2014-20.
Kraków uzyskał tytuł Miastem Literatury UNESCO w październiku, po ponad trzech latach starań. Tytuł ma głównie znaczenie prestiżowe, nie wiąże się dla gminy z koniecznością ponoszenia opłat, a daje możliwość współpracy w międzynarodowej sieci miast i korzystania z środków UE.(PAP)
wos/ ls/