Kultura i sztuka po 1989 roku

11.07.2019

Ruszył 12. Suwałki Blues Festival

50 zespołów bluesowych z Polski i zagranicy – m.in. Kenny Wayne Shepherd, Sari Schorr czy Corey Harris Acoustic Trio – wystąpi podczas 12. edycji Suwałki Blues Festival (SBF), która rozpoczęła się w czwartek. Impreza potrwa do niedzieli.

Festiwal rozpoczął się uroczystym odsłonięciem muralu poświęconemu SBF. Mural widnieje na ścianie budynku w centrum Suwałk. Potem prezydent miasta Czesław Renkiewicz z dziennikarzem muzycznym Janem Chojnackim odsłonili jedenastą Tablicę Bluesa na ul. Chłodnej w Suwałkach.

Pierwszy koncert odbył się na mniejszej scenie na pl. Marii Konopnickiej, natomiast koncert inaugurujący SBF odbędzie się wieczorem w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wystąpi tam Corey Harris Acoustic Trio z Suwalską Orkiestrą Kameralną. Koncert będzie transmitowany na antenie radiowej "Trójki" w trakcie audycji "Bielszy odcień bluesa" Jana Chojnackiego.

Podczas tegorocznego SBF odbędzie się ponad 50 koncertów koncertów na dwóch scenach głównych w centrum miasta, na kilku mniejszych oraz w pięciu klubach i barach. Na scenie wystąpi ok. 200 muzyków.

Jedną z gwiazd tegorocznej 12. festiwalu będzie Kenny Wayne Shepherd, amerykański blues-rockowy gitarzysta młodego pokolenia. Kolejna znana wokalistka to Sari Schorr. W 2015 r. Amerykanka zachwyciła publiczność Blues Challenge Festival w USA. W 2016 roku wydała swoją debiutancką płytę "A Force of Nature", a dwa lata później kolejną "Never Say Never. W Suwałkach zagrają też: Maciej Lipina, Magda Piskorczyk i Adam Zalewski Trio.

W ramach festiwalu odbędzie się też kwalifikacja do European Blues Challenge 2020. Pięć polskich zespołów stoczy walczy o nagrodę prezydenta Suwałk w kwocie 10 tys. zł.

Suwałki Blues Festival to jedna z największych imprez bluesowych w Polsce, która co roku gromadzi tysiące fanów tej muzyki. Kwartalnik "Twój Blues" trzy razy (w 2008, 2012 i 2017 r.) uznał festiwal za wydarzenie bluesowe roku. Suwałki Blues Festival jest organizowany przez Urząd Miejski w Suwałkach oraz Suwalski Ośrodek Kultury. Tegoroczny budżet festiwalu wynosi 1,7 mln zł.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL