Kultura i sztuka po 1989 roku

20.04.2019

Ruszył konkurs literacki dla więźniów pod patronatem Grahama Mastertona

Brytyjski autor horrorów i kryminałów Graham Masterton wybierze zwycięzców ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów. Termin zgłoszeń do konkursu mija z końcem maja. Mogą w nim wystartować osadzeni ze wszystkich zakładów karnych w kraju.

To trzecia edycja konkursu literackiego, którego idea narodziła się ze spotkania Mastertona z więźniami Zakładu Karnego w Wołowie (Dolnośląskie) w 2016 r.

Brytyjski pisarz podkreślił, że podczas jego pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie uświadomił sobie, że mimo zainteresowania osadzonych książkami z zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym.

"Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu, poczucia porażki i rozczarowania. Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości" – powiedział pisarz.

Dotychczas, w trakcie dwóch edycji konkursu, więźniowie zgłosili do niego łącznie 235 opowiadań. "Mam nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Marzy mi się również wydanie antologii z najlepszymi opowiadaniami, aby więcej czytelników zyskało dostęp do niecodziennej sposobności na wniknięcie w umysły przestępców" – powiedział Masterton.

Termin zgłaszania opowiadań w tegorocznej edycji mija z końcem maja. Po wstępnej sekcji najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski. W takiej formie trafią do Mastertona, który wskaże zwycięzców. Oprócz nagrody główne zostanie przyznanych również dziewięć nagród za drugie miejsce. Pisarz we wrześniu w Polsce osobiście wręczy wyróżnienia.

Oprócz Mastertona organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL