Ruszył ogólnopolski konkurs na poemat poświęcony Łodzi, zorganizowany w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Główna nagroda wynosi 10 tys. zł, a nazwisko zwycięzcy ogłoszone zostanie we wrześniu w trakcie kolejnej edycji festiwalu.
Jak podkreśla kurator sekcji literackiej Festiwalu Łódź Czterech Kultur i pomysłodawca konkursu Przemysław Owczarek, ważne jest, aby poemat nawiązywał do wielokulturowej historii miasta, jego dziedzictwa industrialnego, nowoczesności i awangardowych tradycji.
Zwraca on uwagę, że konkurs "Poemat Czterech Kultur" wpisuje się nie tylko w program festiwalu, ale też w obchodzony w tym roku jubileusz stulecia awangardy w Polsce. "Chociaż nie stawiamy ścisłych wymagań formalnych, to liczymy na formy eksperymentalne właściwe dla idei awangardy" – wyjaśnia. Dodaje, że utwór konkursowy nie może być wcześniej ogłaszany drukiem, publikowany na stronach internetowych, ani nagradzany w innych konkursach. Nie może też liczyć więcej niż 300 wersów.
Nadesłane prace oceni czteroosobowe jury, w którym znaleźli się nim: poeta, krytyk literacki i tłumacz prof. Jerzy Jarniewicz; poetka, literaturoznawczyni i krytyk literacki Joanna Mueller; pisarka, poetka, publicystka Joanna Roszak oraz poeta, tłumacz i krytyk Kacper Bartczak.
Regulamin konkursu znaleźć można na stronie www.centrumdialogu.com. Wyniki ogłoszone zostaną podczas tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, odbywającej się w dniach 8-17 września. Nagrodzone utwory zostaną opublikowane w Kwartalniku Artystyczno-Literackim "Arterie".
Festiwal Łódź Czterech Kultur to kontynuacja organizowanego w latach 2002–09 Festiwalu Dialogu Czterech Kultury. Jest prezentacją interdyscyplinarną z elementami teatru, literatury, filmu, muzyki i sztuk wizualnych, tematycznie nawiązującą do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej.
Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu jest Alfabet dialogu – rozumiany, jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej.
Organizatorem Festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.(PAP)
jaw/ pat/