Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2020

Ruszyła 17. edycja konkursu Śląska Fotografia Prasowa

Nabór do 17. edycji konkursu Śląska Fotografia Prasowa ogłosiła organizująca przedsięwzięcie Biblioteka Śląska. Fotoreporterzy z województw: śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego, a także czeskiego kraju morawsko-śląskiego, mogą nadsyłać prace do 10 lutego.

Konkurs jest największą tego typu imprezą w regionie. Jak zaznaczyła we wtorkowej informacji Biblioteka Śląska, zyskał już renomę i popularność wśród fotoreporterów i publiczności. W ub. roku 53 polskich i czeskich autorów zgłosiło do niego ponad 500 zdjęć z 2018 r.

W obecnej edycji fotoreporterzy mogą zgłaszać prace (cykle fotografii lub pojedyncze zdjęcia) wykonane w 2019 r. W konkursie rywalizować mogą zarówno profesjonalni fotograficy, jak i amatorzy, związani ze Śląskiem poprzez miejsce zamieszkania lub współpracę ze śląskimi mediami i instytucjami.

Zdjęcia można wysyłać pocztą lub dostarczać osobiście do Działu Promocji Biblioteki Śląskiej. Termin przyjmowania zgłoszeń (najwyżej 6 prac na jednego zgłaszającego, najwyżej 6 zdjęć w fotoreportażu) upływa 10 lutego br.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w marcu br. Najlepsze - zdaniem kapituły powołanej przez organizatora - prace będą następnie wystawione w holu głównym Biblioteki Śląskiej. Organizator nie zwraca nadesłanych na konkurs prac, zostaną one bowiem włączone do jego zbiorów. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne.

Ubiegłoroczną edycję zwyciężył Rafał Klimkiewicz. Jury doceniło jego cykl zdjęć z imprezy Intel Extreme Masters, ściągającej co roku do Katowic dziesiątki tysięcy miłośników komputerowych rozgrywek.

Drugą nagrodę otrzymał David Machač za powstający od lat, głównie w Czechach, ale też w Polsce cykl zdjęć "Działkowcy". Trzecie miejsce przyznano Arkadiuszowi Goli za cykl krajobrazów śląskich osiedli robotniczych "Nie miejsca".

Organizatorem konkursu Śląska Fotografia Prasowa jest Biblioteka Śląska w Katowicach (we współpracy z Instytutem Twórczej Fotografii przy Uniwersytecie Śląskim w Opawie).(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL