Film przedstawiający prace Witkacego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, prezentacja m.in. grafik po konserwacji, w tym portretu z 1705 r. Jana III Sobieskiego, to niektóre z propozycji Nocy Muzeów przygotowaną online przez rzeszowskie placówki na sobotni wieczór.
W wirtualnych pokazach wezmą udział trzy rzeszowskie muzea: Okręgowe, Etnograficzne i Dobranocek.
„W tym roku nie udało się zorganizować tradycyjnego, nocnego zwiedzania rzeszowskich muzeów. Bardzo nad tym ubolewamy, ponieważ Noc Muzeów to jedno z naszych ulubionych wydarzeń. Spotkania ze zwiedzającymi są dla nas bardzo ważne, jednakże tym razem musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo państwa i naszych pracowników. Postanowiliśmy jednak nie odpuszczać i przygotowaliśmy nietypową, bo wirtualną odsłonę Nocy Muzeów” – zachęciła do oglądania Zuzanna Preis z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Prezentacje przygotowanych przez rzeszowskie muzea atrakcji będzie można zobaczyć w sobotę od godz. 19 na portalach społecznościowych tych placówek oraz na stronie www.nocmuzeow.muzeum.rzeszow.pl
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na dwa filmy wideo. W pierwszym z nich kustosz muzeum Maria Stopyra zaprezentuje i opowie o wyjątkowości 11 pasteli Witkacego z muzealnego zbioru.
„Jest to niezwykle piękna, harmonijna i spójna kolekcja. Jednak ze względu na delikatność tych prac, ich ogromną wrażliwość na światło i zmianę wilgotności powietrza nie pokazujemy ich na stałe, a jedynie przy szczególnych okazjach, jak np. Noc Muzeów” – mówiła PAP Stopyra.
Zachęciła jednocześnie do obejrzenia prezentacji oraz do stałego odwiedzania strony Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Drugi film przybliży z kolei stale prezentowaną w krużgankach muzealnych wystawę malarstwa europejskiego, zwłaszcza kolekcję Dąmbskich.
W czasie wirtualnej Nocy Muzeów będzie można zobaczyć też eksponaty, które zostały poddane konserwacji dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży biletów podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Wśród nich jest m.in. urna wyborcza sprzed II wojny światowej, obraz współorganizatora rzeszowskiego muzeum, etnografa, historyka, muzealnika Franciszka Kotuli, a także grafiki.
Na szczególną uwagę – zdaniem kustosz Marii Stopyry – zasługuje zwłaszcza miedzioryt na papierze z 1705 roku, przedstawiający jako króla zwycięzcę Jana III Sobieskiego, na tle pola bitewnego, z wszystkimi insygniami władzy.
Z kolei pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprosi, nie tylko najmłodszych, na wirtualną prezentację oryginalnej lalki filmowej Misia Uszatka, która w tym roku przeszła konserwację dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży biletów podczas Nocy Muzeów w 2019 roku.
Muzeum Dobranocek przygotowało też wirtualne spotkanie z bajkowym Krecikiem, w czasie którego oprowadzi zwiedzających, również w języku migowym, po wystawie planszowej „Wyprawy z Krecikiem”. Chętni będą mogli też wziąć udział w wirtualnych zajęciach edukacyjnych „Poznaj z Krecikiem proces powstawania płótna”.
Zaś Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie przedstawi wybrane eksponaty, jakie znajdą się na przygotowywanej wystawie „Odchodzące ślady zatrzymać w pamięci”. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ aszw/