Kultura i sztuka po 1989 roku

16.08.2018

„Scenariusz” – nowy spektakl w Teatrze Przedmieście - w sobotę

„Scenariusz” autorstwa zakopiańskiego artysty-plastyka i dramaturga Piotra Biesa poruszający temat odwiecznej gry, jaka toczy się pomiędzy dobrem a złem, będzie można zobaczyć w sobotę w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie.

Spektakl, którego znaczna część fabuły rozgrywa się w kawiarni wiedeńskiej, jest zaproszeniem teatru na kolejną z cyklu "nocy"; tym razem będzie to Noc Wiedeńska.

Jak powiedziała reżyser przedstawienia Aneta Adamska "Scenariusz" to dowcipny, inteligentny, ale także zmuszający do głębokiej refleksji spektakl.

"Sztuka stawia niewygodne pytania, burzy spokój, powodując zamęt w naszym uporządkowanym świecie. Z pozoru niewinna miniatura sceniczna staje się na naszych oczach współczesnym moralitetem, ale może też być opowieścią o walce toczącej się w nas samyh" – wyjaśniła Adamska.

Akcja przedstawienia rozgrywa się po wielkiej zagładzie ludzkości. Dwie zagadkowe postaci spotykają się, aby na nowo zbudować świat, napisać nowy scenariusz. Rozważają na przykład alternatywną wersję Stworzenia i snują domysły, co by było, gdyby to nie Ewa, a Adam zerwał rajskie jabłko.

"Widz staje się uczestnikiem gry, przy czym nie ma pojęcia, w którym kierunku się ona potoczy. Szybko jednak się okazuje, że dowcipny, inteligentny dialog, zmusza nas do szukania odpowiedzi w nas samych" – powiedziała Adamska.

Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie po wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Teatr Przedmieście to teatr poszukujący i pierwsza niezależna scena na Podkarpaciu. Powstał w 2001 r. z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyser, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

Placówka prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie, m.in. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie). (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL