Sesją popularnonaukową oraz koncertem duetu Mikołaj Trzaska i Robert Więckiewicz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku uczci 100. urodzin Paula Celana, wybitnego poety niemieckojęzycznej literatury powojennej, poruszającego w swoich wierszach temat Holocaustu.
Wydarzenia odbędą się online 3 i 6 grudnia na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej.
"Poeta urodził się 23 listopada 1920 r. w niemieckojęzycznej, żydowskiej rodzinie w Czerniowcach, w Bukowinie na pograniczu Ukrainy i Rumunii. Paul Celan poprzez poezję próbował oddać powojenną traumę, ale i stawić czoła rzeczywistości tworzonej na ruinach starej Europy opartej na wyparciu niewygodnych prawd" - podała w czwartek rzecznik prasowy IKM w Gdańsku Marta Bańka.
3 grudnia odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. "Zmiennymi kluczami. Literatura a doświadczenie", podczas której z prelekcją wystąpi m.in. ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz Jurij Andruchowycz.
Podczas seminarium z referatami wystąpią także: Marek Wilczyński („Miasta i miejsca w poezji Celana”), Paweł Piszczatowski („Pająk uwięziony pod szklanką”. Paul Celan w najnowszej liryce polskiej”) i Monika Gromala („Odłamki, sploty, oddźwięki. Paul Celan i polska sztuka współczesna”).
Podczas spotkania wykład przedstawi także dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
"Przybliżając postać Paula Celana i jego twórczość chcemy rozważyć rdzeń jego +gorzko-serdecznej przyjaźni+ i intelektualnej relacji z Guenterem Grassem. Zastanowić się, czego oczekujemy od literatury w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości, w której coraz silniej ton nadają nacjonalistyczne tendencje i fake news" – wyjaśniła w komunikacie prasowym Borzyszkowska-Szewczyk.
6 grudnia odbędzie się koncert słowno-muzyczny z udziałem Mikołaja Trzaski oraz aktora Roberta Więckiewicza, który będzie czytał fragmenty liryki, listów i esejów Celana w muzycznej interpretacji gdańskiego saksofonisty i klarnecisty.
Organizatorami obu wydarzeń są: Instytut Kultury Miejskiej, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG, Instytut Kaszubski oraz Kilogram Records, a partnerami: Instytut Filologii Germańskiej UG, Academia Baltica, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasto Gdańsk oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Paul Celan (właściwie Paul Pessach Antschel, 1920-1970), urodzony w niemieckojęzycznej żydowskiej rodzinie w Czerniowcach na Bukowinie, to jeden najwybitniejszych poetów literatury powojennej. To także jeden z pierwszych twórców, który podjął tematykę Holocaustu. Próbował oddać powojenną traumę, ale i stawić czoła powojennej rzeczywistości ufundowanej na wyparciu niewygodnych prawd. 20 kwietnia 1970 r. Paul Celan rzucił się do Sekwany. Jego zwłoki wyłowiono 1 maja. Pochowany został na podparyskim cmentarzu w Thiais.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ dki/