Po pięciu tygodniach prezentacji zdjęć, wykładów i spotkań z artystami online organizatorzy Miesiąca Fotografii w Krakowie zapraszają do oglądania wystaw i performansów w tradycyjnej formie.
W piątek i w sobotę otwartych zostanie siedem wystaw, w tym m.in. prezentacja zdjęć ośmiu młodych, debiutujących fotografek i fotografów w galerii Tytano, wystawa zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki "Do kogo należy kosmos?" w dawnym hotelu Cracovia oraz wystawa Dyby i Adama Lachów "Ranne ptaki są nieufne" w Szarej Kamienicy.
Kwestię reprezentacji emocji podejmą Weronika Perłowska ekspozycją "Złość piękności szkodzi" w Galerii Nośna oraz Karolina Gembara, członkini kolektywu Sputnik Photos, która przyjrzała się z bliska osobom doświadczonym migracją, czego efekty można zobaczyć na wystawie "Ukłon. Ćwiczenia z gościnności" w Fundacji Razem Pamoja.
"W industrialnych przestrzeniach Tytano będzę można zobaczyć zdjęcia ośmiu debiutujących artystów, wyjątkowo w tym roku aż siedmiu polskich. Przygotowane przez nich prace są bardzo różnorodne i podejmują wiele aktualnych kwestii, np. Oktawian Jurczykowski dokonuje poprzez obraz pewnej demitologizacji ważnej w naszej historii postaci Józefa Piłsudskiego. Aleksandra Nowysz stara się pokazać, jak przyroda – dzięki przemyślanemu projektowaniu ogrodów - mogłaby funkcjonować w przestrzeni miast, a Jakub Stanek tłumacząc swojemu kilkuletniemu synowi, dlaczego zimą czasem nie można wychodzić podejmuje temat smogu" - powiedziała PAP Joanna Gorlach, dyrektorka Miesiąca Fotografii.
W ramach sekcji Show Off prezentowane będą także fotografie: Domenico Camardy, Agaty Read, Barta Krezolka, Joanny Szpak Ostachowskiej i Dominika Wojciechowskiego.
Ukłonem w stronę fotografii dokumentalnej będzie premierowa wystawa Dyby i Adama Lachów "Ranne ptaki są nieufne" oraz świeżo wydanej publikacji "Rewizje" - książka do kupienia i obejrzenia w Krakowie od 3 lipca. To efekt ich 3,5 –letniej podróży po Polsce. "Lachowie próbowali sięgając po klasyczny reportaż dowiedzieć się, jak to z nami Polakami jest, kim jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość. Ten obraz jest patchworkowy i nieoczywisty" – mówiła Gorlach.
W dawnym hotelu "Cracovia" na wystawie "Do kogo należy kosmos?" będzie można obejrzeć wybór zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki (1947-2018).
"Był artystą intermedialnym używającym fotografii, filmu, wideo, a w ostatniej dekadzie życia sięgającym także po instalacje. My zajęliśmy się jego zdjęciami artystycznymi i fotografiami dokumentującymi wydarzania artystyczne. W Krakowie będzie można zobaczyć wybór kilkudziesięciu prac z cyklu +Fotowizja+" - powiedział PAP kurator wystawy Karol Hordziej.
W latach 1978-83 Rytka fotografował ekran czarno-białego telewizora. "Dokumentował język telewizji, propagandę i to, kto tam występował i w jakiej roli. Był bardzo zainteresowany nośnikiem, jakim jest telewizja. Z ponad 5 tys. klatek negatywów, z których sam artysta wykonał tylko kilkadziesiąt odbitek, ja dokonałem zupełnie nowego, własnego wyboru. Chcę pokazać ponadczasowość tych obrazów" – powiedział PAP Horodziej.
18. edycja Miesiąca Fotografii ze względu na pandemię koronawirusa jest inna od dotychczasowych i potrwa znacznie dłużej - co najmniej do końca wakacji.
Podczas tegorocznego festiwalu będą zupełnie nowe formy prezentacji zdjęć jak choćby "książka-jako-wystawa", w której zebrana zostanie dokumentacja performansów odnoszących się do zmiany w przyrodzie udostępnianych przez najbliższe miesiące w internecie. Z kolei wystawa "Z nikim się nie dzielę" przygotowywana pierwotnie z myślą o przestrzeni krakowskiego Bunkra Sztuki zostanie przeniesiona do internetu, do kanałów komunikacji, z których na co dzień korzystają artystki oraz osoby obserwujące ich działalność.
Większość wydarzeń online jest dostępna poprzez kanały festiwalowe na portalach YouTube i Spotify oraz poprzez media społecznościowe.
Przegląd Portfolio, podczas którego zajmujący się fotografią będą mogli zaprezentować swoje prace cenionym recenzentom i je omówić, odbędzie się online i w zmienionej formule, we współpracy z łódzkim Fotofestiwalem. Nabór zgłoszeń trwa jeszcze do 30 czerwca.
Festiwal Miesiąc Fotografii w Krakowie jest finansowany z dotacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.
Organizatorem Miesiąca Fotografii w Krakowie jest Fundacja Sztuk Wizualnych – organizacja pozarządowa powołana w 2001 roku w Krakowie, której celem jest promocja oraz popularyzacja sztuk wizualnych w Polsce. Za główne pole działalności przyjęła fotografię, ale Fundacja organizuje również inne wydarzenia kulturalne, wydaje książki, promuje młodych artystów, zajmuje się opracowywaniem i digitalizacją archiwów oraz promocją twórczości czołowych polskich artystów powojennych, między innymi Zofii Rydet, Wojciecha Plewińskiego i Zygmunta Rytki.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ krap/