Kultura i sztuka po 1989 roku

01.08.2017

Śląski Wawrzyn Literacki dla zbioru esejów prof. Ryszarda Koziołka

Prof. Ryszard Koziołek. Fot. PAP/J. Bednarczyk Prof. Ryszard Koziołek. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Zbiór esejów pt. „Dobrze się myśli literaturą” autorstwa prof. Ryszarda Koziołka okazał się najlepszą książką w tegorocznym konkursie Śląski Wawrzyn Literacki organizowanym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Publikację wskazało ponad 30 proc. czytelników biblioteki.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się we wrześniu.

Wyniki konkursu Biblioteka Śląska ogłosiła we wtorek. Głosowanie trwało od 3 do 28 lipca. W głosowaniu wzięło udział kilkaset osób, czytelnicy mogli głosować na 9 pozycji. 31,3 proc. głosujących uznało książkę Koziołka za najlepszą z ubiegłego roku. Zbiór esejów prof. Koziołka opowiada o bogactwie literatury, jej wartości w codziennym życiu.

„Dobrze się myśli literaturą” jest zbiorem esejów, które były publikowane m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Polityki”, „Książek. Magazynu do czytania”. Autor przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę.

Drugie miejsce w plebiscycie czytelników otrzymała książka „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna" Moniki Sznajderman, która otrzymała 27,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazła się, mając 23,31 proc. głosów, pozycja „Zostawić Islandię” Huberta Klimki-Dobrzanieckiego.

Poza tymi trzema książkami do głosowania zostały nominowane: „Metro na Żerań” Adama Wiedermana, „Żeby nie było świadków. Sprawa Grzegorza Przemyka” Cezarego Łazarewicza, „Spadający nóż” Zbigniewa Mentzla, „Litery” Tomasza Różyckiego, „Życie w rozproszonym świetle. Eseje.” Jacka Gutorowa, „Projekt +Orfeusz+” Marka K.E. Baczewskiego.

Śląski Wawrzyn Literacki to nagroda przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej dla najlepszej książki poprzedniego roku. Konkurs odbywa się od 1999 r. z inicjatywy Klubu Dobrej Książki - działającego przy Bibliotece Śląskiej. W poprzednich latach tę nagrodę otrzymali mi.in.: Filip Springer, Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Ewa Lipska, Walery Pisarek, Janusz Głowacki, Ryszard Kapuściński, Henryk Wańka, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.

Ryszard Koziołek urodził się w 1966 r. w Bielsku-Białej. Koziołek jest literaturoznawcą, profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prorektorem ds. kształcenia i studentów na tej uczelni. Jest wybitnym znawcą prozy Henryka Sienkiewicza i Teodora Parnickiego. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Śląskim, gdzie obecnie jest profesorem w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego. Jest współzałożycielem i dyrektorem Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ, prorektorem ds. kształcenia i studentów UŚ (od 2013). W latach 2012-2015 był jurorem Nagrody Literackiej Nike.(PAP)

agg/ kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL