Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2018

Sławomira Wilga najlepszą skrzypaczką Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego

Sławomira Wilga zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii skrzypiec podczas I. Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – zdecydowało jury pod przewodnictwem Bartłomieja Nizioła. Zwyciężczyni otrzyma 25 tys. euro.

II miejsce zajęła również Polka - Roksana Kwaśnikowska, a laureatką III nagrody została skrzypaczka ze Słowenii Maja Horvat, nagrodzona również za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego.

"Konkurs był dla mnie trudny. Muszę przyznać, że bardzo późno zaczęłam przygotowania, gdyż w czasie wakacji miałam wiele innych obowiązków" – powiedziała tuż po ogłoszeniu wyników Sławomira Wilga, która jest studentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka.

To nie pierwszy sukces w jej karierze. Jest laureatką m.in. I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi, III Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, I Nagrody na IV Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy, II Nagrody na XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi.

Jako solistka współpracowała już z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą (m.in. Filharmonią Śląską, Kaliską, Zabrzańską, czy norweską orkiestrą Telemark). Jest również stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występuje regularnie w krajach Europy i Azji jako solistka i kameralistka.

Rywalizację w Konkursie im. Szymanowskiego zakończyły już kwartety smyczkowe – zwyciężył Eliot Quartett, oraz pianiści – najlepszy okazał się Tymoteusz Bies. W czwartek wieczorem poznamy laureatów w kategorii śpiewu. W niedzielę odbędzie się gala połączona z wręczeniem nagród.

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. K. Szymanowskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Współorganizatorami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Katowice – od 2015 r. Miasto Kreatywne Muzyki UNESCO i Polskie Radio SA.

Uznawany za ojca nowoczesnej muzyki polskiej Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mars/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL