Kultura i sztuka 1945-1989

30.12.2013 aktualizacja 19.07.2016

Słynny polski tenor Wiesław Ochman zaprasza na koncert w Nowy Rok

Polski śpiewak operowy Wiesław Ochman będzie gwiazdą Koncertu Noworocznego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wydarzenie jest zwieńczeniem 55-lecia pracy artystycznej tenora, którą w tym roku świętuje.

„Spotkanie z publicznością warszawską to dla mnie zaszczyt. W dodatku w takim miejscu, jak Filharmonia Narodowa, w której bardzo wiele razy miałem przyjemność śpiewać” – mówi ceniony tenor. Jak wyjaśnia: „To jest koncert wieńczący wydarzenia związane z 55-leciem mojej pracy artystycznej”.

W trakcie swojej kariery Ochman regularnie występował na największych scenach operowych i estradach świata, m.in.: w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu.

Brał też udział w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych.„Spotkanie z publicznością warszawską to dla mnie zaszczyt. W dodatku w takim miejscu, jak Filharmonia Narodowa, w której bardzo wiele razy miałem przyjemność śpiewać” – mówi ceniony tenor. Jak wyjaśnia: „To jest koncert wieńczący wydarzenia związane z 55-leciem mojej pracy artystycznej”.

Rok 2013 był dla Wiesława Ochmana bogaty w artystyczne wydarzenia. „Miałem szereg koncertów, które bardzo miło wspominam, ale to nie był rok, który by mnie bardzo zmęczył. Uroczystości główne z okazji mojego jubileuszu odbyły się w Operze Śląskiej, gdzie wznowiono +Borysa Godunowa+ w mojej reżyserii. Miałem też kilka wystaw swojego malarstwa. Było bardzo miło, miałem dowody niezwykłej życzliwości ze strony publiczności, a to jest dla człowieka, który para się sztuką, najważniejsze” – stwierdza.

Na 9. Koncercie Noworocznym Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury oprócz Ochmana wystąpią również: Katarzyna Hołysz – sopran, Aleksandra Stokłosa – sopran, Katarzyna Gierla - sopran, Renata Dobosz – mezzosopran, Maciej Komandera – tenor, Włodzimierz Skalski – baryton, Wojtek Gierlach – bas baryton, Paweł Konik – bas baryton i Makariy Pihura – bas. Dla jubilata zagra orkiestra MTM pod kierownictwem Jacka Bonieckiego. Organizatorzy Koncertu Noworocznego zapowiadają kilka muzycznych i nie tylko muzycznych niespodzianek.

„Z artystami, którzy wystąpią 1 stycznia, już wcześniej współpracowałem. Jest też dwoje młodych śpiewaków - Katarzyna Gierla i Makariy Pihura z Ukrainy - którzy są laureatami Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Jeśli dostrzegam młode talenty, staram się je zaprezentować publiczności” – twierdzi Ochman.

Wiesław Ochman urodził w 1937 r. w Warszawie. W 1960 r. uzyskał dyplom inżyniera-ceramika Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rozpoczęcie jego działalności artystycznej datuje się na 1958 r., kiedy występował jako solista Zespołu Pieśni i Tańca Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego debiut zawodowy miał natomiast miejsce 1 maja w 1960 r. na deskach bytomskiej opery, na której Ochman zaśpiewał partię Muezina w "Casanowie" Ludomira Różyckiego. (PAP Life)

ag/ tom/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL