Kultura i sztuka po 1989 roku

13.01.2018

Sopranistka Joanna Woś odebrała tytuł Honorowego Obywatela Łodzi

Sopranistka występująca na największych operowych salach koncertowych świata Joanna Woś odebrała w sobotę tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Uroczystość odbyła się podczas premiery w Teatrze Wielkim "Zemsty Nietoperza", w której artystka śpiewa partię Rozalindy.

"Mam ten zaszczyt, że mogę w imieniu łódzkiej Rady Miejskiej, która w zeszłym roku na wniosek pani prezydent Hanny Zdanowskiej nadała pani Joannie Woś tytuł Honorowego Obywatela Łodzi, wręczyć ten oto klucz do naszego miasta wspaniałej ambasadorce Łodzi. Osobie, która kocha nasze miasto i jest znana na świecie, jako łodzianka" – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak, przekazując w sobotę solistce łódzkiego Teatru Wielkiego symboliczne klucze do bramy miasta.

Prezydent Zdanowska dodała, że do tej pory wśród osób wyróżnionych tym tytułem brakowało kobiet. "Zastanawiałam się bardzo długo i stwierdziłam, że najfantastyczniejszą kobietą, której powinniśmy dać ten zaszczytny tytuł jest osoba, która w każdym dniu swojej pracy zawodowej i życia jest z nami i poprzez swój niesamowity talent na deskach scenicznych wszystkich oper świata rozsławia miasto, które ma bardzo trudną wymowę" – wyjaśniła.

Woś, dziękując za wyróżnienie podkreśliła, że czuje się zaszczycona. Wspominała, że nie urodziła się w Łodzi, lecz przyjechała tu studiować i szybko się zadomowiła.

"Mieszkam tu niedaleko teatru, blisko Nowego Centrum Łodzi, blisko fantastycznej bryły EC1, blisko nowego dworca Łódź-Fabryczna. Kibicuję cały czas wszystkim inwestycjom, które się tu pojawiają i żeby to miasto pozytywnie się rozwijało. Zawsze jestem z Łodzią i łodzianami" – zaznaczyła artystka.

Urodzona w Kielcach śpiewaczka operowa jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi i solistką łódzkiego Teatru Wielkiego. Współpracuje także m.in. z Operą Narodową, Operą Krakowską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką; występowała na największych salach koncertowych świata – w Londynie, Berlinie, Frankfurcie, Rzymie, Moskwie, Wilnie. Wykonywała partie wokalne autorstwa największych kompozytorów oper, śpiewała pod batutą wielu wybitnych dyrygentów oraz nagrała m.in. recital arii z 18 oper księcia Józefa Michała Poniatowskiego i wykonała III symfonię Henryka M. Góreckiego z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną w Royal Festival Hall w Londynie.

Jest laureatką prestiżowych konkursów i festiwali wokalnych, m.in. I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao i wielokrotną zdobywczynią Złotej Maski – nagrody krytyków muzycznych.

Honorowy Obywatel Łodzi to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez Radę Miejską. Woś jest drugą - obok pływaczki Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk - kobietą wyróżnioną tym tytułem. Do tej pory otrzymało go ok. 20 osób. Pierwsze honorowe obywatelstwo Łodzi nadano w 1919 roku Józefowi Piłsudskiemu. Otrzymali je również m.in. metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, papież Jan Paweł II, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jan Karski, Karl Dedecius, Kazimierz Dejmek, Marek Edelman, szkocki artysta Richard Demarco, aktor Jan Machulski, pisarz Andrzej Sapkowski, himalaista Piotr Pustelnik, profesorowie Jan Krysiński i Stanisław Liszewski, tenor Dariusz Stachura, skrzypek jazzowy Michał Urbaniak oraz raper Adam O.S.T.R. Ostrowski i koszykarz NBA Marcin Gortat. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL